Слушайте!
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

За радостта от живота извън системата

БНР Новини
Снимка: gorskokosovo.com

Омръзнало ви е от ежедневието на бързи обороти, агресията и шума в градовете? Съществува ли място далеч от всичко това, където да се преселим за постоянно? Хубаво е да се заселим сред природата, но от какво ще живеем? Омагьосаният кръг, в който всички се въртим, за да си осигурим що годе нормален стандарт на живот, ни кара да забравим за истинските радости в живота.


Далеч от комфорта на консуматорското общество изход има, но малцина се осмеляват да загърбят удобното, за да се впуснат в приключението на неизвестното. Един от щастливците, загърбили уредения живот в системата, е Никола Куташки, чийто дом е екоселище „Радост”. В него има 6 къщи, от които 4 са напълно реновирани в стар български стил и имат всичко необходимо за посрещане на битовите нужди. В момента постоянно живеещите там са около 10 души:



Идеята е да създадем едно място, където хората спокойно да могат да развият талантите си, да произвеждат храната си, да има чиста вода, слънце и почва – разказва Никола. – За да отиде да живее там, човек трябва да е преодолял желанията, които има в града, защото на село няма онези удоволствия, които предлага града. Трябва да търси друг тип начин на живот, който е свързан с повече тишина, звуци от природата, разговори от сърце. Много мислехме и стигнахме до извода, че е време да се създаде един нов свят. Свят, в който хората живеят без насилие, в хармония с природата, животните и със себе си.

Снимка
След 13 години в бизнеса Никола Куташки решава, че е време да последва сърцето си и да промени живота си. Той определя стреса и насилието,  като основната причина за влошеното здраве на хората. Макар да звучи утопично, той иска да създаде и да живее в паралелна действителност, където насилието отсъства, а хората са щастливи и единни. Създаването на мрежа за обмяна на стоки и услуги, независима от парите е идея, която е заимствал от пътуванията си из цяла Европа през изминалата година. Твърди, че тя е възможна, защото екоселищата стават все повече и във всяко от тях има хора, които са отворени към  другите и искат да си помагат.


Животът в екоселище „Радост” не е за всеки и това е напълно нормално
– смята Никола. Някои изобщо не могат да се откажат изцяло от удобствата на живота, който водят и да излязат от зоната си на комфорт. Хората, избрали да живеят там, са вегетарианци, а алкохолът и цигарите са забранени. Използването на препарати за бита е минимално. Те са заменени със смеси от естествени материали. Например вместо прах за пране се използват ядки от сапунено дърво. Селището разполага с възможност за езда, собствено кану, тъкачен стан, на който гостите могат да изтъкат красиви пана, ателие за работа с глина и дърво.

За всеки от занаятите има отлично подготвен човек, който разкрива тънкостите им. Мястото е подходящо и за провеждане на различни семинари и курсове, тъй като старите плевни са превърнати в уютни зали. Осигурен е и достъп до интернет, макар целта на общността е той да се използва ограничено. В момента в селището живеят пет деца, за които скоро ще бъде построено училище.


Ако сме спечелили вниманието ви, остана само да откриете това райско кътче. А това е лесно. То се намира в село Горско Косово, на 50 километра от Велико Търново, в община Сухиндол. Подарете си няколко незабравими дни с общността там и със сигурност ще откриете нещо за себе си. Може би след това няма да поискате да си тръгнете.

Снимки: gorskokosovo.com




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Още от категорията

Правителството предлага цените в евро и лева да се изписват до края на 2026 г.

Правителството е внесло в парламента проект за изменение и допълнение на Закона за въвеждане на еврото в България. В него се предлага усъвършенстване на двойното обозначаване на цените на стоките и услугите в лева и в евро, както и мерки срещу..

публикувано на 22.07.25 в 11:42

Помагало "Моята България" посреща участниците в конференцията на АБУЧ във Велико Търново

Много от сънародниците ни в чужбина, приемат работата си по различни народолюбиви каузи като мисия, в която винаги влагат цялата си душа. Това прави и българката Валентина Александрова – Кирова, поделяйки ежедневието между грижите за семейството си..

публикувано на 22.07.25 в 10:10

Велико Търново посреща български учители от цял свят за годишната конференция на АБУЧ

Над 70 представители на български неделни училища зад граница, университетски преподаватели и експерти от Министерството на образованието и науката се събират във Велико Търново за годишната конференция на Асоциацията на българските училища в чужбина..

публикувано на 22.07.25 в 09:30