През изтеклата седмица в България беше румънският премиер Дачиан Чолош. Разговорите с българския му колега Бойко Борисов показаха, че отношенията между двете държави напоследък са не само активни, но и се обогатяват.
Два дни преди срещата Борисов-Чолош, българската газопреносна компания "Булгартрансгаз" и румънският й партньор "Трансгаз" се договориха за изграждане на резервен газопровод от междусистемната връзка България – Румъния. До три месеца връзката ще е готова и ще позволи търговия с природен газ в региона. Премиерите отчетоха новото обстоятелство като предпоставка да се пристъпи към разширяване и модернизиране газопреносната мрежа и към разработването на местния добив на природен газ. Дачиан Чолош подсказа, че на дневен ред в предстоящите разговори между правителствата на двете държави ще е създаването на мрежа за общ пренос и транспорт на газ в целия регион.
През лятото или началото на есента, на равнище премиери и външни министри, двете страни ще работят заедно не само по двустранни въпроси, а и по въпроси, в сферата на които имат общи интереси и отношения с Молдова и Сърбия. Това предполага извеждане на двустранните отношения и в многостранен план.
Общи интереси София и Букурещ ще координират не само по отношение на съседни държави, а и по отношение на сигурността на външните граници на ЕС и Шенген, премахването на визовия режим на Канада за гражданите на двете страни и поддръжка на източния фланг на НАТО. Новите развития, настъпващи във връзките между България и Румъния, пораждат очаквания за още по-чувствителен възход във тях. А възходът беше значим и досега. Бидейки в миналото държави с традиционни резерви една към друга, през последните години България и Румъния значително задълбочиха икономическите си отношения. Румъния стана трети по големина търговски партньор на България в ЕС, между 2003 и 2010 г. двустранният стокообмен се увеличи 8 пъти, а през 2013 г. достига 3.5 млрд. евро. Сътрудничество има не само с сферата на енергийната свързаност, но и по линия на инфраструктурната свързаност с нови мостове и съвместен хидроенергиен възел на р. Дунав, партньорството между крайдунавските общини по линия на Дунавската стратегия и Програмата за трансгранично сътрудничество България-Румъния. Новите развития в отношенията на България и Румъния вече не са едно и две, и вече не въпрос на години, а на месеци.
В „България днес“ говорим за очакванията от Бюджет 2025 г. и опасенията на синдикалистите. Бедни ли сме на фона на държавите от ЕС и ако „ДА“ - как може да се промени това? Костадина Бело за продължаващото добро сътрудничество между България и..
В сряда , 29 януари, по поречието на Дунав и в западната част на Горнотракийската низина, ще се задържи мъгливо. Над по-голямата част от страната ще е предимно облачно и до вечерта на места в Западна България ще завали дъжд. Ще продължи да духа..
Параходство "Български морски флот" провежда собствено разследване за случая със задържания в Балтийско море кораб "Вежен". Това съобщи изпълнителният директор капитан Александър Калчев. Той представи снимки от кораба, с които по думите му се..
Българо-албанска бизнес камара ще подпомага връзките между албанската и българската общност в сферата на бизнеса, като амбицията е да създаде едно уникално..
Ползите за България от пълното влизане в "Шенген" се оценяват на над 800 млн. евро годишно. Най-големи ще са за производителите и износителите. Но..
След близо 80 години, нова гнездова колония на застрашения къдроглав пеликан се сформира в България. Птиците заеха изкуствени острови, изградени от..