Слушайте!
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Президентското слово в Страсбург предизвика противоречиви реакции в България

БНР Новини
Снимка: ЕПА/БГНЕС

Към края на мандата си и скоро след като обяви, че няма да се бори за втори такъв, президентът на България Росен Плевнелиев направи впечатляващо обръщение към Европейския парламент в Страсбург. На сесия за причините за миграцията, проектодирективата срещу избягването на данъчното облагане и на борбата с нелоялните практики на търговските вериги на вътрешния пазар, държавният глава говори за големите политически предизвикателствата пред бъдещето на Европа. Речта впечатли с остротата си и председателят на европарламента Мартин Шулц, който я определи като "смела", а някои и като „дръзка“. И наистина, от тържествената трибуна на Европарламента Росен Плевнелиев заяви, че от студена война минахме към студен мир в отношенията си; в света има много кризи и една от тях е, че днес Русия не подкрепя принципите на международния ред; Кремъл се опитва да дестабилизира ЕС; свидетели сме на най-лошата среда на сигурност от края на Втората световна война и ако Западът допусне нова конференция в Ялта, това ще е исторически срам.

Трябва да се отбележи, че в България реакциите на президентското обръщение не изобилстваха и не дойдоха от официални лица, а квалификациите за него варираха от „прекалено остро спрямо Русия”, в лявото и националистическото пространство, до „визионерско за бъдещето на Европа“, в дясното. Така например, бившият председател на социалистите Михаил Миков заяви, че речта на президента представлява недалновиден, срамен слугинаж на чужди интереси във вреда на България. Председателят на ВМРО Красимир Каракачанов изтъкна, че не е нормално и приемливо президентът на Българя да говори с по-краен език, отколкото президента на САЩ, че Русия и Украйна са на има няма 1000 км. и трябва да сме балансирани.  От Реформаторския блок обаче отхвърлиха критиките с аргумента, че Русия не е била основен акцент в президентското слово и трябва да си наистина злонамерен, за да изведеш от казаното само тази тема. В средите на управляващите не пропуснаха да отбележат, че в парламента в Страсбург е имало одобрителните реакции.

Наред с друго, в словото си Росен Плевнелиев призова за единство по запазването на санкциите срещу Русия. Някои коментираха, че в след отказа си от втори мандат президентът явно се чувства по свободен, отколкото премиера Борисов от необходимостта да прави балансирани изказвания по тази сложна геополитическа материя.  Но позициите на президента и на правителството по въпроса за санкциите всъщност не се различават особено. Ден преди президентското слово в Страсбург, външният министър Даниел Митов  заяви в телевизионно интервю, че Москва е агресор и атакувайки директно Украйна е нарушила брутално международните правни норми, поради което санкциите срещу Русия трябва да продължат.

Преди месец долната камара на френския парламент препоръча икономическите санкции срещу Русия да бъдат свалени, а по късно за същото призоваха германският външен министър Франк-Валтер Щайнмайер и унгарският премиер Виктор Орбан. Позициите на президента и правителството в България по този болезнен въпрос може и да не се различават, но очевидно са различни от споделяните в други европейски страни и твърде сходни с някои разбирания отвъд Атлантика.

Необичайната острота на президентското обръщение и трибуната, от която то бе произнесено, породи и хипотеза, че  всъщност то е заявка за международна кариера след края на мандата на българския държавен глава. Дали обаче е така е въпрос на друг коментар.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Още от категорията

Българският научноизследователски кораб “Св.св. Кирил и Методий” достави материали и оборудване до испанската антарктическа база на о-в Дисепшън

Български кораб достави оборудване в испанска антаркктическа база

Третата група от 7 души в 33-тата българска антарктическа експедиция, отпътува на 11 януари от летище София. В Рим към тях ще се присъедини Даниела Паскал – геолог от Румъния, а в Пунта Аренас в Чили ще се включат журналистите Мария Чернева и Анна..

публикувано на 11.01.25 в 10:00

Симитли влиза във вихъра на кукерските обичаи

За 21-ва поредна година Симитли е домакин на голям маскараден фестивал. Започнал като местно забавление, днес "Симитлия – Древната земя на кукерите" е една от най-мащабните кукерски прояви в цялата страна. През двата почивни дни в града ще..

публикувано на 11.01.25 в 09:05

В събота над страната ще вали сняг и дъжд

В събота, 11 януари, ще нахлува студен въздух. Ще е облачно. Валежи от дъжд ще има в източните райони и Горнотракийската низина. В Лудогорието и Добруджа дъждът ще е примесен със сняг. Ще духа умерен, в Дунавската равнина и временно силен вятър от..

публикувано на 10.01.25 в 18:10