Кървавите атентати от последната седмица в Турция повдигат сериозни и тревожни въпроси не само в тази страна, но и в съседните й държави. От 12-те загинали при атентата в истанбулския квартал „Везнеджилер“ двама, един полицай и една жена, се оказаха турци с български произход. Започнаха разследвания дали атентаторите не са били подпомагани от съседни държави и в тази връзка турските служби поискаха съдействие от България, за да научат кой е влизал и излизал в страната им през нейна територия. Това създава допълнително напрежение в работата на българските служби, които само през 2015г. са проверили 17 130 чужденци, за 181 от които е установено, че може да са заплаха за националната сигурност. Допълнителните тревоги, пораждани от терористичните действия в Турция, съвпадат и с тревоги на самите български власти. В публикуван наскоро годишен доклад на правителството за състоянието на националната сигурност през 2015-а бе отчетено, че предвид терористичната дейност в съседни страни, има опасност на територията на България да бъдат създадени логистични центрове за осигуряване дейността на терористични групировки. Има и анализи, които навеждат на опасения, че при терористичните атаки в Турция вече има сътрудничество между така наречените „братя врагове“ – Кюрдската работническа партия и Ислямска държава.Засега няма потвърдена информация за участие на българи в бойни действия на страната на терористични организации, но съмнения е имало и се налага спецслужбите да проверяват и това. Клетки на Ислямска държава в България може и да няма, но има признаци за подражание на нейното поведение от радикално настроени ислямистки елементи в Централна България. Разследванията на атентатите в Турция включват, освен друго, и установяването на наемателите на определени автомобили през последната седмица. Това също засяга България, тъй като се оказа, че собственик на една от пострадалите коли в Истанбул е българска гражданка, предоставила автомобила си на чужд гражданин без документално оформяне на сделката, за да се избегне плащане на данъци. Случаят не е изолиран, а става дума за масова практика, на която трябва да се сложи край не само по данъчни съображения, но и по съображения за сигурност. На всичкото отгоре, терористичната активност в съседна Турция съвпада и с дебати за нови промени в закона срещу тероризма. Властта се стреми към още по-сурови мерки срещу явлението, а нова поражда негативни реакции в обществото и някои политически сили, заради опасения от ограничаване на гражданските права и свободи. Нещата се развиват по начин, който потвърждава старата и добре изпитана истина, че на Балканите проблемите в една държава бързо стават проблеми и на останалите, а най-доброто противодействие е обединението срещу тях.
190 години чества през 2025 година Априловската гимназия в красивия старопланински град Габрово. Стъпила на традициите на Габровското взаимно училище – първото светско школо в страната ни, открито на 14 януари (2 януари по стар стил )1835 г., в..
Темата за качеството в предучилищното и училищното образование е ключова за България, но към Закона за предучилищно и училищно образование няма разработен стандарт за качество. Създаването му е задача на Министерството на науката и образованието, която би..
Национална кръгла маса на тема "Промени в Изборния кодекс, гарантиращи провеждането на честни избори в България" ще се проведе днес в София по инициатива на гражданската платформа "Будители". На форума организаторите ще поставят на дневен ред..
По повод 124 години от пускането на първия трамвай в София на 14 януари 1901г ., Столичният електротранспорт и Общинското предприятие "Туризъм"..
Ромите у нас отбелязват Васильовден /или Василица, Банго Васили (буквално Куцият Васил)/, известен още като ромската Нова година, съобщава фондация..
Във вторник, от север облачността ще се разкъсва и намалява, в Северна България до предимно слънчево. По-значителна ще се задържи над Югоизточна България..