Слушайте!
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Акценти от фестивалния сезон във Велико Търново

БНР Новини
Снимка: БГНЕС

През горещите летни дни Старопрестолният град Търново ще преживее отново славни мигове от историята си. В продължение на два месеца фестивалът „Сцена на вековете“ на Царевец ще разказва с музика и възстановки за дните на Второто българско царство. Градските площади пък ще са изпъстрени от костюмите на боляри, занаятчии и търговци, участници в многобройните съпътстващи събития. Търново ще посрещне и рокери, съвременни музиканти и класически изпълнители, киномани и меломани.  Вратите на живописния  гостоприемен град са отворени за всички, които искат да се насладят на богатата му културна лятна програма.

За това какво предстои през следващите  няколко месеца, научаваме от Цветомир Бояджиев – директор на общинското предприятие за туризъм „Царевград Търнов”:

Велико Търново залага винаги на атрактивни събития. Освен че е популярна туристическа дестинация със своите паметници, музеи, културно историческо наследство, ние се опитваме да допълним това с множество изяви от всякакъв жанр. Сред големите предстоящи събития са Международния фолклорен фестивал и Arbanassi Summer Music, който миналата година, беше признат за част от  фестивалите на Европа.  Същата оценка получи и оперният  фестивал „Сцена на вековете”, който тази година ще се проведе от юли до първата седмица  на септември отново на Царевец. По време на своеобразния  летен  сезон на българските оперни театри са включени както класически така и по-съвременни представления.

От 17 до 26 юни cтapaтa cтoлицa става дoмaкин и нa cъбopa „Лyдoгopиe”. На него ще може да се види възcтaнoвкa нa aвтeнтичнa Кaпaнcкa cвaтбa. Пpeди 2 г. cъбopът пpecъздaдe дpyгa cтapиннa cвaтбa, c кoятo пocтaви бaлкaнcки peкopд зa нaй-дългaтa cвaтбeнa coфpa с 1520 дyши, oблeчeни в тpaдициoнни нocии. Седмица  след него, от 20 до 27 юли, започва и традиционният  Международен  фолклорен фестивал. Вторият  Международен  фестивал на историческите възстановки ще се проведе от 28 до 31 юли на крепостта Царевец и до църквите в нейното подножие. В реконструкциите на живота от времето на Второто българско царство и средновековна Европа ще участват ентусиасти от Полша, Сърбия, Украйна, България, Молдова и Италия.  Те ще демонстрират как през Средновековието са ковали оръжия, обработвали кожи, правели пергаменти, колани, шевици, ястия.  Събитието включва и поклонически лагер, демонстрация на битки и различни работилници за деца и възрастни. 

Между 19 и 21 август предстои ново издание на Transfiguration festival, който миналото лято се състоя в родопското село Долен. В него ще има много интересни проекти, късометражно кино и съвременни дигитални инсталации.

Откъде  Велико Търново очаква своите туристи през сезона –  научаваме от  господин Бояджиев:

Посещаемостта всяка година е висока. Очакваме със сигурност да има нови туристи, защото имаме договори с туроператори, които ще водят  групи за първи път. Имаме групи и от круизните пътувания по река Дунав, които правят еднодневни екскурзии до Велико Търново. Радостно е, че се появяват нови туроператори, чийто групи проявяват интерес именно към нашето културно-историческо наследство. Вярваме, че това ще ни отвори нови хоризонти и ще имаме ръст на туристите от Испания, Франция и азиатските страни.

Затова,  не се колебайте, изключвайте компютъра, за да избягате от ежедневието и да се докоснете до нещо различно! Щом хората пътуват от далечна Азия, за да  видят старата ни столица, нищо не ви коства по време на лятната почивка, на път за морето, да се отбиете до Царевец.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Още от категорията

Ново столично читалище ще носи името на Кирил Маричков

От фондация "Наталия Симеонова" са подали документи за регистрация на читалище, което ще носи името на легендата на българската рок музика Кирил Маричков. Това съобщи пред БНР бившата водеща на едно от популярните преди време телевизионни предавания "Море..

публикувано на 25.12.24 в 14:58

Аниес Дезарт за времето, музиката и светлината на София

"Вечният годеник" е първият публикуван на български роман на известната френска писателка Аниес Десарт. Преводът е на Силвия Колева. Историята се заплита в ритуалната зала в кметството, където малко момченце се обяснява в любов на момиченце на..

публикувано на 23.12.24 в 10:25

Скулпторът Юсеин Юсуф превърна чешма в галерия сред гората

Художест вена галерия насред гората – на това оприличават очевидци крайпътната чешма с беседка край момчилградското село Конче в Родопите. Началото на градежа е дадено през 1985 г. от бащата на Юсеин Юсуф, а година по-късно, когато той почива, делото е..

публикувано на 22.12.24 в 08:25