Навън е топло, а под жаркото слънце времето минава бавно. Една от разхладите, които българинът обича да си похапва в летните дни, е добре охладената сладка диня. Има цяла философия за това как да изберем най-вкусната и добре узряла любеница. Сухата опашка е признак на зрялост, също така колкото по-лека, толкова по-зряла. Най-разпространената техника е чрез почукване. Ако звукът кънти, значи динята е узряла. И от мен да знаете, само зрелите дини пращят. Но ако не сте трето поколение бостанджия, а искате да опитате от сочния плод, може да се разходите до село Никюп. То се намира в централната част на Дунавската равнина, като близо до него тече река Росица. Благодарение на плодородните си черноземни почви селото е известно в региона с производството на качествени дини. Това е и причина тук да се провежда фестивал на динята. Тази година за пети пореден път интерес предизвикаха нетрадиционните състезания, като надяждане, познаване на тегло и търкаляне на любеници. Всичко това придружено с богатата концертна програма.
Село Никюп разполага и с друга забележителност. На 3 км от него се намират останките от античния римски град Никополис ад Иструм. Тази събота там може да съчетаете полезното с приятното, тъй като древният град ще оживее отново. Историческа възстановка, в която ще вземат участие групи от осем български града и гости от Румъния, ще допринесе за автентичното пресъздаване на живота и бита на хората от Античността. Такъв ще е фестивалът „Нике – играта на победата“, който се провежда за първи път. За предстоящия му дебют в Никополис ад Иструм, а и за вкуса на дините ще научим повече от Йорданка Атанасова, кмет на село Никюп.
Хладните есени вечери ни дават повод да се потопим в уютната атмосфера на софийските ресторанти и да опитаме нови вкусове, вдъхновени от световни кулинарни тенденции. Водеща италианска платформа за пътуване горещо препоръчва София през есента..
От днес започва годишният планов ремонт на шести блок на АЕЦ "Козлодуй", който се очаква да продължи до началото на декември, съобщиха от атомната електроцентрала. По време на престоя ще бъде направена цялостна профилактика и техническо..
В 04:00 ч. българско време на 26 октомври 2025 г., трябва да превъртим стрелките на часовниците с един час назад. Това означава един час повече сън, но той не елиминира стреса за организма в резултат на смяната на биологичния график – посочват..
В "България днес" на 27 октомври слушайте: 04:47 - Актуално от България и сънародниците по света 08:32 - Двоен празник събра..
С четири медала се завръща българският отбор от Младежката международна олимпиада по астрономия и астрофизика в румънския град Пятра Нямц, съобщиха от..
Ще се направи всичко възможно да няма ощетени слоеве от населението – това увери социалният министър Борислав Гуцанов във връзка с подготовката на..