От Оряхово дойде хубавата новина. На 30-31 юли т.г. екип на БНР с продуцент Ваня Монева и Градският духов оркестър с диригент Кузман Кузманов записаха неизвестни творби на Дико Илиев. Ето какво сподели Хризантема Рашева, секретарката на читалище „Надежда -1871г.“ в града:
Оказа се, че във всяко селище, където Дико Илиев е водил духови оркестри, е създавал произведения специално за съставите, а част от музиката си е подарявал. В последните 15 години издирихме творбите и с помощта на БНР направихме записи с нашия духов оркестър на три компактдиска. Първият е със заглавие „Спомени”, по едноименното хоро на Дико Илиев. Следващият е „Буйна младост” (също популярно хоро). Най-новият диск се казва „Гордостта на България”. Името идва от една китка „Гордостта на България”, написана от Дико Илиев. Хората, които са работили под негово ръководство, вече са много малко. Не всичко се пази, но даже един щим да има, нашият диригент Кузман Кузманов прави всичко възможно за възстановяване на хорото. Някои от тях помним по памет, свирят се на сватби, кръщенета, тържества, но естествено, когато нотите са пред музикантите, всичко излиза както трябва. В новия диск „Гордостта на България” има едно хоро „Веселият Иванчо”, което търсихме много време. Дико Илиев го беше включил в списъка на своите хора под това заглавие, но никой не можа да го намери. Накрая се намери един щим в село Рогозен, където той е ръководил духовия оркестър, и така го възстановихме. Всички творби, които сме издали през последните години, ще останат завинаги в съкровищницата на България. Надявам се, че е възможно да намерим още неиздадени произведения на Дико Илиев. Продължаваме да търсим по неговия списък, звъним, разпитваме до ден днешен, за да ги оставим за поколенията.
Хризантема Рашева е приела делото и творчеството на композитора Дико Илиев за своя мисия. По нейна инициатива бяха записани негови непознати хора, шлагерни творби, рапсодията „Танц на жетварките” за фонда на БНР. Съдейства и за издаването на сборника от очерци, статии, спомени, писма под надслов „Прослава за Дико Илиев”.
Аз смятам, че в творчеството на народностна основа, най-хубавият валс е написан от Дико Илиев и се казва „Над Букьовци”. Той е живял за малко в с. Букьовци, намира се до Оряхово. Това е валсът на младостта на всички оряховци. Помня и тача Дико Илиев, защото съм негов съвременник, гордея се, че го познавах. Дико Илиев е емблемата на Оряхово. Всяка година стана традиция да се организират празници на духовите оркестри на името на Дико Илиев. Тази година са 20 юбилейни празници, които ще се проведат на 19, 20, 21 август. Всяка вечер от 19 часа, който има желание може да дойде в Оряхово и да чуе оркестри от България и чужбина, за да се порадва на Дикоилиевото творчество. Много ценен е сборникът „Прослава за Дико Илиев“. Събрали сме материал и за втори том. А заглавието идва от едноименното стихотворение на поета Харалампи Харалампиев, написано е много красиво: „За Дико Илиев – от сърце и завинаги.“
Животът на Вирджиния Събева- GINI е музика. Като малка пее в хор, следват музикално училище, участие в музикалния формат "X Factor" и работа в чужбина. След завръщането си от Норвегия се занимава с деца като музикален педагог. Именно работата с..
Добил значителна популярност като част от дуета Pavell & VenciVenc’, Павел Николов пое по свой самостоятелен път в музиката. Дни преди рождения си ден (10 декември) издаде соловата песен "В изолатора". В нея освен изпълнител, той е и автор на..
Двама изпълнители от различни поколения се обединяват в неочакван дует - Орлин Горанов подава ръка на младата Паола в съвместната им песен "Заедно". Въпреки разликата в натрупания опит, гласовете на двамата се допълват прекрасно. Автор на музиката и..