Напоследък почти няма ден, в който да не се съобщава за възникнал пожар. Бедствия като пожари, бури, урагани, торнадо и наводнения все по-често се наблюдават и в цялата югоизточна част на Европа. Говорейки за пожарите, трябва да отбележим, че България е доста уязвима. Какъв е характерът на зачестилите пожари? Каква е пожарната ситуация в горите на България? Отговори на тези и други въпроси потърсихме от главен комисар Николай Николов, директор на Главна дирекция „Пожарна безопасност и защита на населението“.
Възникналите пожари през последните месеци са свързани преди всичко с горите и полския фонд. Основна причина са високите температури през лятото, ниската влажност и вятъра. За съжаление повече от 98% от пожарите са предизвикани от човешка дейност – най-често не с умисъл, а поради небрежност, въпреки нашите призиви към гражданите да бъдат по-внимателни, особено през пожароопасния сезон, когато всякакви дейности, свързани с изгаряния, в полето и в непосредствена близост до горите са категорично забранени. От началото на 2016г. до сега екипите на Главна дирекция „Пожарна безопасност и защита на населението“ са участвали в погасяването на 20 321 пожара. За радост, само 201 от тях са в горския фонд. Загинали са 77 и са пострадали 181 граждани, – посочва комисар Николов.
Противопожарните служби разполагат с изключително добре подготвени специалисти, а в закупуване на техника за гасене на горски пожари са инвестирани няколкостотин милиона евро. Но проблем остава липсата на собствена авиация, затова пожарникарите активно си сътрудничат с Военно-въздушните сили. Често се налага мобилизиране и на структури на Министерството на отбраната, полицията и жандармерия. При такива случаи се ползват и услугите на доброволци. Има също традиционно добро сътрудничество със съседните държави и страните от Средиземноморието.
С особена съпричастност комисар Николов говори и за промените, настъпили в Закона за защита при бедствия:
В момента в България има Единна спасителна система. В нея е обърнато специално внимание на своевременното реагиране и превенцията. Повече от година отне на висококвалифицирания ни екип да анализират и предложат най-доброто. Запознахме се с добрите практики на Европа, САЩ, Австралия. Според новия закон на първо място по важност е превенцията, следват планирането, подготовката, реагирането и, като последен етап, възстановяването. За гордост на нашия екип, законът съвпадна с 90% от предложенията, които получихме от Европейската комисия, която на място оцени работата ни. Естествено, всичко това е в пряка връзка с Конференциите на ООН в Сендай (Япония) и Париж за климатичните промени.
Снимки: БГНЕСГрупата на "Демократична България" е предложила на ГЕРБ-СДС и на "БСП - Обединена левица" да гласуват "за" кандидатурата на Силви Кирилов от ИТН за поста председател на 51-вото Народно събрание. Йордан Иванов, народен представител от "Продължаваме..
Народни представители от ГЕРБ-СДС внесоха в Конституционния съд искане за тълкуване на разпоредби от основния закон на страната, предаде БТА. Депутатите искат яснота по въпроса, дали когато е изтекъл мандатът на членовете на Висшия съдебен съвет (ВСС), този..
Китайската народна република въвежда безвизов режим за пътуващите с цел бизнес, туризъм, посещение на роднини или приятели, официални визити или транзит, притежатели на обикновени български паспорти за не повече от 30 дни. Ситуационният център на..
Във Велинград се събраха хора от цялата страна на протест в подкрепа на фермери, чиито стада са застрашени от евтаназия. Недоволството е предизвикано от..
Жителите на Плевен ще изпратят 2024 г. с Коледно градче и срещи с Дядо Коледа. Тазгодишната празнична програма на общината ще стартира на 2 декември с..
Резултатите от пробите, взети от заразените стада край Велинград, са 100% достоверни и потвърдени с втора проба, съобщи пред БНТ Деян Стратев,..