Ако преди са ни били нужни години, за да реализираме видима промяна в обществото, то днес високите технологии спомагат за бързата реализация на нашите идеи. Живеем в динамични и бързо променящи се условия и често трябва да реагираме светкавично на заобикалящите ни предизвикателства. За справянето с тях са нужни иновативност и нестандартен подход, дързост и вяра в успеха. Иноваторите не се страхуват да мислят различно, да бъдат любопитни и да търсят решения. Точно това предизвика „Лагерът за иновации” в Габрово, който бе едно от водещите събития в града този месец. Повече за него ни разказва Таня Христова, кмет на община Габрово.
През пролетта президентът на Комитета на регионите на ЕС Марку Маркула се срещна с президента на България Росен Плевнелиев. Посещението бе посветено на иновациите, младите хора и развитието на европейските държави в контекста на всички актуални политики. Тогава се породи и идеята за развитие на проекта в България. „Лагерът за иновации” е една изключително успешна инициатива. Той представлява платформа, която събира хора с различни професии и интереси, притежаващи вдъхновяващи идеи. Те дават възможност за намиране на конкретни решения с практическа приложимост.
Едно от тях бе насочено към преодоляване на различията в развитието и прилагането на иновациите в различните части на Европа. За съжаление в България този процес не е никак лесен. Това е причина да се потърси връзката с останалите държави и така заедно да се насочим към една устойчива форма на развитие.
Също така, за всички хора е ясно, че традиционните форми на образование са изгубили актуалността си и трябва да се търсят нестандартни гъвкави начини, с които да се изразяват талантът и творческият потенциал на всяка една личност. Именно заради това следващата тема бе свързана с начините образованието отново да стане привлекателно.
Третото предизвикателство също бе изключително актуално. То търси отговор на въпроса как да бъдем граждани на XXI век?
Броят на взелите участие във форума надвиши 120. Чуждестранните участници бяха от Белгия, Франция, Испания Холандия и Финландия, а от българска страна се включиха 18 града. Хора от различни възрасти се обединиха в 8 работни групи и напълно се посветиха на разрешаването на поставените пред тях проблеми. Кои бяха най-интересните и добри решения?
Не мога да кажа, че някои са по-добри от други. Всички са вдъхновяващи, което е по-важното. Те имат изключително сериозна степен на приложимост. За някои от идеите е нужна единствено енергия, мотивация и ангажиране на хората, за да могат те да се реализират. Оттук насетне ние трябва заедно с участниците да намерим варианти за тяхното финансиране и приложение.
Още един интересен проект DigiBaba спечели аплодисментите на публиката. Той си поставя за цел да намери решение за интеграция на възрастната част от населението чрез създаване на условия за неговото дигитално включване в различни социални форми. Христова допълни, че като общество сме длъжни да намерим начин за приобщаване на възрастните хора, тъй като тяхното ежедневие е доста по-изолирано и еднообразно. Ето какво привлече интереса на Светлозар Андреев, администратор в Комитета на регионите в Брюксел.
Впечатление ми направи една идея, която се роди между ученици от Габрово, Варненската математическа гимназия и студенти от техническите университети в София и Габрово. Те предложиха да се създадат пространства Hubs, в които редовно да се срещат представители на местната власт и ученици от региона, като на тях да се предлагат решения на конкретни проблеми, свързани с града и пространството, в което живеят.
Оценката на всички участници в лагера е тази енергия да бъде вложена в създаването на положителни ефекти. А целта на организаторите е догодина формата да бъде по тясно специализиран, като по този начин се превърне в модел, даващ значително по-добри резултати.
Снимки: личен архив
В брой 28 на предаването слушайте: За да опазим идентичността си, е необходимо да се върнем към човешките ценности – интервю с адвокат Нуредин Нурединай, представител на българското национално малцинство в Албания; Италианецът..
Кандидати за председател на Върховния административен съд (ВАС) отново няма, предаде БТА. Пленумът на Висшия съдебен съвет проведе заседание при повторен опит да бъде избран ръководител на институцията. Процедурата се провали при първия опит, защото за..
От 30 март 2025 г. нов директен полет ще свързва София и Пиза, Италия. В съобщение на столичното летище се уточнява, че полетите ще се осъществяват от нискотарифната авиокомпания Ryanair. Те ще се изпълняват три пъти седмично – всеки вторник, четвъртък и..
Във Велинград се събраха хора от цялата страна на протест в подкрепа на фермери, чиито стада са застрашени от евтаназия. Недоволството е предизвикано от..
Жителите на Плевен ще изпратят 2024 г. с Коледно градче и срещи с Дядо Коледа. Тазгодишната празнична програма на общината ще стартира на 2 декември с..
В "България днес" на 29 ноември се спираме събитията с балкански адрес от изминалата седмица, събрани в традиционния ни петъчен информационен обзор "По..