Прокуратурата задържа във вторник изпълнителния директор на Агенцията по рибарство и аквакултури Янчо Янев и още двама души за злоупотреба с европейски средства с използване на неверни данни. Случаят е сериозен, не само защото агенцията управлява бюджет от 113 милиона евро, но и заради това, че още преди назначаването на досегашния й директор, в нея имаше цяла поредица скандали.
Два дни преди задържането на Янев, прокуратурата поиска да бъде снет имунитета на председателя на парламентарната комисия по енергетика Делян Добрев по обвинение, че като министър на енергетиката в първото правителство Бойко Борисов умишлено е нанесъл щети за над 4.5 млн. евро на Националната електрическа компания (НЕК). Търси му се отговорност за това, че след като през март 2013 г. правителството и парламентът прекратиха проекта АЕЦ „Белене”, той не е спрял договора с компанията „Парсънс”, сключен за консултантски услуги по проекта. Пак във връзка с проекта „Белене“, но седмица преди това, прокуратурата подведе под отговорност и бившите изпълнителни директори на НЕК Любомир Велков и Мардик Папазян за щети над 77 млн. евро, свързани с продажбата на стария реактор от АЕЦ „Белене”. За това, че не е упражнил контрол върху тях, обвиняем стана и бившият министър на икономиката и енергетиката от кабинета на Сергей Станишев – Петър Димитров. През октомври същият стана обект на санкции заедно с други двама бивши министри на БСП. Той бе освободен от длъжността член на управителния съвет на държавното предприятие „Радиоактивни отпадъци“. Бившият министър на енергетиката Румен Овчаров бе отстранен от борда на рафинерията Лукойл – Нефтохим, а бившият министър на строителството Асен Гагаузов – от длъжността представител на Българския енергиен холдинг в компанията „Ай Си Джи Би", ангажирана със строежа на българско-гръцката междусистемна газова връзка.
Твърди се, че във всички тези случаи на търсене на отговорност политически мотиви няма, и като аргументи в полза на това това се изтъква, че сред санкционираните има не само социалисти, но и висши ръководители, назначени от управляващата партия ГЕРБ. В подкрепа на тезата за отсъствие на политическа мотивация се цитира и обстоятелството, че обвиненията не се предявяват от изпълнителната власт, а от прокуратурата, и не се атакуват решения от политическо естество, а финансови нередности. Не всички обаче споделят това. Петър Димитров, например, смята че зад подвеждането му под отговорност от прокуратурата в качеството на министър има предизборни цели. А че Димитров и Овчаров са отстранени от функциите си в държавни предприятия поради това, че са били министри от БСП, признава и самият Делян Добрев от ГЕРБ.
Българската общественост и преди това е занимавана с обвинения към представители на държавната администрация, но не помни в резултат от тях да са произнасяни присъди. Присъди ще се очакват и сега, и по тях ще се съди за истинската мотивация на предприетите санкции. Не показни действия, а влезли в сила присъди се очакват не само в България, но и в ЕС.
Излязохме да защитим свободата. Ще продължаваме да се борим. Протестът продължава в сряда, заяви пред БНР водачът на партия “Възраждане“ Костадин Костадинов. “Протестът продължава и вътре в Народно събрание. Ще се съпротивляваме до последно", каза..
Въпреки забраната на Столична община се проведе "Луковмарш" при изключително засилено полицейско присъствие. Участниците в крайнодясното шествие се събраха на 22 февруари на площад "Света Неделя". Те шестваха до къщата на генерал Христо Луков, където..
Празничното богослужение по освещаването на новия български православен храм в Лондон възглавява Негово Светейшество българският патриарх Даниил, който вчера отслужи и Възкресна вечерня, а храмът и пространството около него се изпълниха от стотици..
Три протеста ще се проведат в столицата днес. От 17 ч. тази вечер от 17.00 ч. от църквата "Света Неделя" ще се проведе Луковмарш в памет на смятания за..
На 21 февруари се отбелязва Международният ден на майчиния език, вписан в календара на Организацията на обединените нации за образование, наука и..
"Траки, вино и култура" – е темата на семинар в археологическия комплекс "Долината на тракийските царе" близо до Казанлък, който събира на 22..