Миналата седмица две събития предизвикаха истинско "атомно затопляне" в иначе доста охладнелите напоследък търговско-икономически и политически отношения между Русия и България. Атомно, защото и двете събития се отнасят до българската атомна енергетика, която всъщност е изцяло руска. Първо беше подписан договор за удължаване живота с 30 години на единия от двата реактора на единствената българската атомна електроцентрала на в Козлодуй. Той е руско производство и сега ще се модернизира пак от руснаци със съдействието на французи. По всяка вероятност сходно споразумение с консорциума Русатом-ЕДФ ще бъде подписано и за удължаване живота и на другия реактор в Козлодуй. Засега не е известно колко ще струва реставрацията на остарелите мощности, знае се само, че те дават най-евтиния ток в България и осигуряват 33 на сто от потреблението. Всички се поздравиха и всички останаха доволни.
Същите положителни емоции предизвика и другото събитие ден по-късно – решаването на спора между руската "Атомстройекспорт" и българската Национална електрическа компания(НЕК). Преди десетина години НЕК беше решила да възобнови един проект от 80-те години на миналия век за строителството на втора българската атомна централа пак на Дунав до Белене и поръча на руснаците два реактора. Впоследствие парламентът наложи вето на проекта, който обаче беше вече доста напреднал както по отношение на българската инфраструктура, така и на руското техническо оборудване. Руснаците си свършиха работата, произведоха двата реактора и си поискаха парите. Да, обаче България нито имаше пари да ги плати, нито имаше нужда от тези реактори. Международен арбитражен съд през юни осъди България да плати над 600 млн. евро на руснаците плюс лихви за всеки ден просрочване. Тази седмица всичко се уреди – българите обещаха да платят до средата на декември, руснаците се отказаха от 50 млн. евро лихви и даже се съгласиха да държат на склад машините, докато българската страна реши какво да прави с тях. Сега се чака Брюксел да каже дали държавата може да даде назаем 600 млн. евро на Националната електрическа компания без да я обвини в неправомерна държавна помощ и да я санкционира. Българите са оптимисти и даже намекват, че по-скоро ще платят глоба на Брюксел, отколкото да се откажат от изгодната сделка с Москва. Трудно се излиза от орбитата на руснаците.
През 2025 година по план трябва да бъде завършен първият в България и Югоизточна Европа радиотелескоп, известен като LOFAR-BG. Той ще е част от нидерландския Институт по радиоастрономия ASTRON, съобщи репортерът на БНР Добромир Видев. Съоръжението с..
Русе вече може да се похвали с най-дългия дървен пешеходен мост в България. Съоръжението беше открито в края на 2024-та в Лесопарк "Липник". Мостът с обща дължина 28 м е оборудван със стъклен парапет и 7 стъклени прозореца , които са част от пода...
Розовото фламинго се смяташе за екзотичен вид за България, но от няколко години цели колонии избират езерата около Бургас за свое пребиваване. В момента повече от 450 екземпляра обитават бургаските влажни зони . Екзотичните птици никак не се..
Всеки ден да се мисли за мира и посланията, които изпращат политиците, призовава журналистката Цветана Паскалева, която от 30 години живее в Армения...
На Йордановден в "България днес" говорим за пречистването чрез водата, за символите на вярата и отмитите грехове, които подготвят душата за единението с..
Платформата за грамотност и правопис "Как се пише" за четвърта поредна година търси думата, която да опише максимално изминалите 365 дни на 2024 г...