Дори неизкушеният за фолклора слушател би бил очарован от гласа на Данислав Кехайов. Преди време той предизвика истинска сензация в социалните мрежи със спонтанния видеоклип, заснет преди време под ротондата на Капитолия в Юта, САЩ (Utah State Capitol). Неговото изпълнение на родопската песен „Руфинка“ събра стотици хиляди споделяния и коментари. За мнозина този откъс, с времетраене около минута, е откритие за красотата на традиционната ни музика, а за нейните почитатели – повод за гордост.
Данислав Кехайов е роден в гр. Несебър, наследник е на музикална фамилия. Майка му е от старозагорското село Главан. Както сам признава, първата му работа и до днес, когато отиде там, е да учи песни, приказки, легенди от стари хора. По бащина линия наследява любовта към македонската песен, поради егейските корени на дядо си. Умения, които са особено полезни за настоящата работа в “Пирин“. Щастлива среща с преподавателя в Котленското музикално училище Руско Стефанов го увлича сериозно в обучението по музика. Неговите родители не го насърчават да продължи в тази посока. След завършване на Немската гимназия в Бургас, където е подкрепен като народен певец от учителката си по музика Мария Маркова, тойпродължава в Пловдивския университет „Паисий Хилендарски“ и АМТИИ в същия град. В момента подготвя своята докторантура, свързана с мъжкото фолклорно пеене. Пословично е желанието на именития ни певец да развива и усъвършенства своите дарования и познания. Известен е по света от многобройните си концертни турнета. През 2005 г. Данислав Кехайов е почетен като име от Американския биографичен институт (American Biographical Institute, Северна Каролина) за изключителни заслуги и принос в изкуствата.
Като си направя равносметка, за мен народната музика и фолклор не е просто професия – споделя певецът. – Имам чувството, че това е агрегатното ми състояние. През всичките тези години не спирам да се задълбочавам в необятната материя на фолклора. Колкото повече научавам, толкова повече осъзнавам, че имам още да уча.Много отдавна разбрах, че не ми е достатъчно само да пея. Поради това последователно специализирах музикална педагогика, театрална драматургия, арт мениджмънт. Инициатор съм на много интересен фестивал на етносите, ръководител съм на Общинска школа по изкуствата и ансамбъл „Слънчев бряг“ в Несебър. От две години и половина съм директор и главен художествен ръководител на може би на най-атрактивния фолклорен ансамбъл в България. За мен беше голямо предизвикателство да поема тази тежка машина. В ансамбъла работят 85 човека, всички са известни артисти. Това, което прави ансамбълът, е на много високо професионално ниво. В момента подготвям два нови спектакъла паралелно и дано успеем да ги покажем през следващата година. Организираме концертни турнета в България и чужбина. Бих искал да реализирам повече нови проекти, свързани с певческата ми кариера – записи и концертна дейност.
Как обичаите в старата българската обредност придобиват нови форми с времето под неизбежното въздействие на историческите промени, модата и политическите решения? Отговор на въпроса търси новата експозиция „Готови ли сте за… разкази по Коледа“, с..
Игнажден е! На 20 декември почитаме паметта на св. Игнатий Богоносец. Според поверията от този ден започват родилните мъки на Божията майка и в народните песни се пее: "Замъчи се Божа майка от Игнажден до Коледа". В календара на българите..
Осем автентични български традиции и предавани през поколения умения от различни краища на страната бяха вписани в Националната представителна листа на нематериалното ни културно наследство и така станаха част от "Живите човешки съкровища" на..