Слушайте!
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Българската икономика продължава да расте и без чужди инвестиции

Според последните официални данни, икономическият растеж в страната досега за годината е 3.5%, докато преките чуждестранни инвестиции регистрират невиждан спад от над 21%. Темповете на растеж може да не спират дъха, но все пак поставят страната на второ място в Европа, където средното равнище е 1.8%. Още по-впечатляващи са те на фона на драматично малкото чужди капитали, които са влезли в страната за същия този период – малко над 600 млн. евро. И на всичкото отгоре платежният баланс на България е положителен с над 400 млн. евро и годината ще завърши без бюджетен дефицит. Най-много пари са дошли от малката, но икономическа мощна Нидерландия, следвана от основния икономически и търговски партньор на България - мощната Германия,  и от изпадналата в тежка дългова криза съседна Гърция. За тази последната третото място сред най-големите капиталовложители в България е малко странно, но то говори единствено за бягството на капитали и фирми от Гърция. Говори се, че десетки хиляди гръцки фирми са се прехвърлили в България с цел да избегнат затягането на фискалния режим там и да се възползват от благоприятните данъчни условия тук. И още нещо любопитно – близо 10% от чуждите инвестиции в страната са в недвижими имоти. Тук с огромна преднина на първото място се нареждат състоятелните швейцарци.

На пръв поглед всички тези цифри си противоречат и звучат нелогично. Една малка и с немощен национален капитал икономика като българската не би трябвало според науката да може да се развива успешно без приток на свежи пари от вън. А без приток на пари от вън, платежният баланс би трябвало да е отрицателен и да има бюджетен дефицит. Това е според теорията, то практиката в България доказва, че действието на икономическите закони зависи преди всичко от правилното им приложение от хората и от техните умения да ги използват в полза на нацията. Това е политиката. Към това следва да се добави и благоприятната международна обстановка, в която се развива в момента българската икономика – всичките й основни икономически и търговски партньори от ЕС са в икономически възход и това само стимулира търсенето на стоките и услугите на българските фирми.

Този факт има един съществен аспект по отношение на чуждестранните инвестиции. Първо, когато е налице икономически ръст и добри условия за инвестиране в собствената ти страна, всеки инвеститор ще предпочете да вложи парите си в националната индустрия поради редица психологически, икономически, юридически, културни и чисто човешки причини. Това означава, че свободните капитали ще бъдат по-малко склонни да напускат страната си в търсене на по-изгодни, но и по-рискови и непознати дестинации. Това може би обяснява в известна степен и минималния приток на чужди капитали в страната. Но тук пък трябва да се погледне и от другата страна. Неведнъж е казвано, че България е изключително отворена в икономическо отношение страна, което означава много чувствителна и зависима от състоянието на различните международни пазари. Но това означава също така, че след като е толкова отворена като икономика, значи мнозина са се възползвали от българското икономическо гостоприемство и са се установили в страната. И това е точно така.

Похвален икономически ръст и ниски чужди инвестиции – това е положението в момента. Според експертите обаче предстоят плавни промени още от догодина. Смята се, че българската икономика е достигнала върха на икономическия цикъл и от тук нататък ще следва постепенно охлаждане. Как ще се отрази това върху притока на чужди капитали, които ще станат още по-нужни на страната, е рано да се прогнозира. Още повече, че предстоят и няколко месeца на политическа нестабилност до следващите извънредния парламентарни избори и сформирането на ново Народно събрание и ново правителство.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Още от категорията

Снимка: Спасителен център - Зелени Балкани / Wildlife Rescue Centre - Green Balkans

Стотици птици станаха жертва на войната с фойерверки и пиратки в новогодишната нощ

В първия ден на новата 2025 година в Спасителния център за диви животни на "Зелени Балкани" бяха приети, общо 606 планински чинки (Fringilla montifringilla), 591 от които – мъртви. Информацията за бедствието е постъпила по обед на 1 януари, когато..

публикувано на 02.01.25 в 15:49

Македонските власти спират на "Деве баир" гражданите със стари шофьорски книжки

Стотици македонцски граждани карат автомобили с кюстендилска регистрация, дори са ги закупили в града и са ги регистрирали в местната пътна полиция, коментират общински служители. В Кюстендил колите минават и технически преглед. Водачите им имали..

публикувано на 02.01.25 в 15:37

Българи масово отидоха да пият кафе на Бяло море

За едно кафе на брега на Бяло море и обяд с морски деликатеси пристигнаха стотици българи след отваряне на границата. За една разходка до Солун без опашки по границите, коментират нашите сънародници, които вече пият кафе на слънце при температури 18..

публикувано на 02.01.25 в 11:50