Песента ѝ се носи в безкрайния космос, а тук на земята оглася безбрежни поляни и концертни зали от Стокхолм до Мадрид, от Ню Йорк до Лос Анжелис, от Лондон до Токио. Всички ѝ стават на крака, прехласнати от вълшебния глас, който стига до най-съкровените гънки на човешкото сърце. Песента ѝ е символ на любовта и вечността. Това е цитат на проф. д-р Дора Христова, диригент на хор „Мистерията на българските гласове“. Родопското пеене на Надежда Хвойнева не оставя никого безчувствен към изкуството ѝ. Определят я за „ярка звезда на фолклорния небосклон“, гласът ѝ е “божествено чудо“, а през 1988 г. американската музикална критика я обявява за „най-големия алт на планетата“.
Шеметна е професионалната кариера на Надежда Хвойнева. Изключително наситен е певческият ѝ път. Започнал с песните в семейството, селските празници, попрелките (седянка с предене, каквито са се правели в миналото) в родното Левочево. Преминава през читалищните сцени на самодейността, концертните пътувания с група „Наша песен“ заедно с Борис Машалов, Радка Кушлева, Гюрга Пинджурова, за да стигне до музикалните студия и Ансамбъла за народни песни на БНР. Във върховия си певчески период Надежда Хвойнева записва над 300 родопски песни за радиофонда. Като певица и солистка на хор „Мистерията на българските гласове“ покорява световната публиката от престижните зали „Карнеги хол“, „Линкълн център“, „Кенеди център“ в САЩ, „Барбикън хол“ – Лондон, „Олимпия“ – Париж, зала „Чайковски“ – Москва и др. Нейният глас е звучал в стотици концерти в пет континента, носещ ѝ световно признание и възторг. През 2001 влиза в номинацията „Жена на годината“ от Американски биографичен институт за особен принос в световното изкуство. Изпълнението й на песента „Излел е Дельо хайдутин“ е включено от Енио Мориконе в саундтрака на филма „Сътворението на света“. От 2002-а в родното село на Надежда Хвойнева се провежда конкурс за млади таланти на името на певицата – „С песните на Надежда Хвойнева“. Посмъртно е удостоена със званието „Почетен гражданин на Смолян“.
Ето какво сподели за Надежда Хвойнева нейната дъщеря Еличка Кръстанова, спявала глас в хор „Мистерията на българските гласове“, редом до майка си. Поводът е 80-ата годишнина от рождението на именитата ни певица, която отбелязваме през тази година.
Първо бих споделила с всички за нещото, което е най-значимо в живота ми – то е, че беше прекрасна, всеотдайна майка, въпреки че беше много заета като концертираща артистка. Винаги ме е обгръщала с много любов и всеотдайност. Заветът й беше: да обичам семейството, рода си, приятелите, да давам на хората доброта. В професионален план да си почтен и честен към професията си. Да си лоялен и да обичаш колегите си, да признаваш техните успехи и да им се радваш от сърце. Всички в нашия род пеят и свирят. Нейният чичо Аспарух беше голям гайдар, братовчед й Тодор Борисов свиреше на акордеон. Тодор Хвойнев, който е син на чичо Аспарух, също свиреше на акордеон. Всички хора в Родопите пеят, сърцата им са в песните. За мен бе изключително преживяване, когато с хор „Мистерията на българските гласове“ идваше време за нейното соло на „Стани ми, майчо“. Мама пристъпяше 2-3 крачки пред хора и в същия момент се усещаше секунда мълчание, и някаква особена духовна връзка между нея и публиката. Всички притаяваха дъх и когато запееше, хората си затваряха очите. А когато свършваше песента, следваше секунда тишина и изведнъж публиката избухваше в аплаузи.
Излезе първата „Книга на песните на ЕС“ (The EU Songbook), която съдържа по 6 песни от всяка от 27-те страни членки на ЕС и химна на общността "Ода на радостта", предава БТА. Песенният сборник е датски проект с нестопанска цел и няма финансови връзки..
От трийсет години цигуларката Искрена Йорданова живее в Лисабон. Всичко, което прави като музикант, е свързано с бароковата музика. Посвещава голяма част от времето си на откривателството на старинни ръкописи, на които вдъхва нов живот със своя..
Kottarashky е един от най-интересните автори на музика, които се появиха на българската сцена в първото десетилетие от новия век. Зад този псевдоним стои Никола Груев, който неуморно експериментира със смесването на жанрове. Познаваме го предимно с..
"Или се раждаш артист, или изобщо не ставаш такъв” - ехото от истинността на тези думи на родената на 2 декември в Ню Йорк прима на световната опера..
За Пламен Бонев De La Bona, като изпълнител и автор на музика 2024 година е изпълнена с обич. "Обичам" е заглавието на последния му сингъл, който е дал..