За първи път в България, а и на Балканите, се провежда леден фестивал на закрито. За трета поредна година Русе е домакин на ледения „Русе Айс фест”. Фестивалът ще продължи до 15 февруари 2017 г. Скулптори от осем държави ваяха фигури от лед по зададената тема „Ледена приказка” с мотиви от „Замръзналото кралство”. Над 130 ледени блока с общо тегло 20 тона бяха оформени в леден трон, ДНК-верига, „Леден огън”, „Виелица”, като за доброто настроение кураторите на фестивала Руслан Коровков и Ирина Тафлевская изваяха и леден бар, на който посетителите да пийват сгряващи напитки. В навечерието на 21 декември беше и тържествената церемония по награждаване на участниците. Ирена Петрова, директор на общинска дирекция „Култура и образование”, ни разказва какво е по-специалното в тазгодишното издание на „Русе Айс фест”.
Тази година, а и за годините напред, изградихме помещение специално за фестивала, за да може ледените фигурите да се запазят по-дълго време. Конструкцията е с площ от 144 кв. м и разполага с охлаждащ генератор, за да може да се поддържа оптимална температура около минус 8-10 градуса. Този опит придобихме с предишните издания, тъй като миналата година ледените фигури се запазиха само 2-3 дни и гостите на града за Коледните празници не успяха да се насладят на това краткотрайно изкуство.
Творци от Франция, Белгия, Ирландия, Холандия, Унгария, Русия, Украйна и България с международна известност и лауреати на световни скулптурни симпозиуми показаха своето виждане и развихриха въображението си.
Интересното при такова състезание с алтернативни материали е, че ние задаваме темата, но тя предразполага артистите да разгърнат таланта си. Те нямат ограничения и рамка, по която да се водят. Така се избягва прекаленото фокусиране върху самата тема в състезанието. По този начин проведохме „Русе Айс фест 2016”.
Изборът от произведения варираше от плаващо човешко тяло в лед до приказен леден замък. Например Найл Магий от Холандия, вдъхновен от трите си деца, извая ДНК-верига, в която от всеки един елемент има протягащи се ръце.
Кои скулптури спечелиха награда тази година?
Първа награда бе връчена на Натали Чистякова от Франция за творбата й „Виелица”. На второ място бе класиран русенецът Даниел Кънчев. Той изработи Елза – ледената кралица. Интересното при него е, че за първа година работи с лед. Трети остана Фергюс Мулвани от Ирландия с ледения карвинг Light works, където са фокусирани лекота и светлина в полета на ледени пера.
Снимки: БУЛФОТО
По традиция 24 май - Денят на светите братя Кирил и Методий, на българската азбука, просвета и култура и на славянската книжовност, се чества и в Рим, където делото на славянските първоучители получава благословението на папа Адриан. В..
Донвена Пандурски – български балетмайстор със завидна европейска кариера, завършва Държавното хореографско училище в София в края на 70-те години на ХХ век и постъпва в Софийската опера. Танцува и в трупата за модерен балет "Арабеск". През 1988 г...
Електронна образователна платформа, разработена от учени в Кирило-Методиевския научен център към Българската академия на науките, улеснява навлизането на научния подход в средното образование. Информацията е безплатна и достъпна за всички..
По традиция 24 май - Денят на светите братя Кирил и Методий, на българската азбука, просвета и култура и на славянската книжовност, се чества и..