Изглежда на гръцките фермери им стана навик насред зима да правят биваци по границата с България. И да заплашват с трактори и други селскостопански машини. Протестирали били срещу данъчната политика на Атина и затова искали да блокират контролно-пропускателния пункт „Кулата – Промахон”. Така през отминаващата седмица създадоха напрежение по границата между България и Гърция.
Нека първо да припомня, че блокадите на границата от миналата година, също в началото на февруари, нанесоха щети за десетки милиони евро на българските превозвачи, и съответно на производители и търговци. Този път нещата не са толкова драматични, поне засега. Във вторник фермерите тръгнаха на щурм, но гръцките сили за борба с безредиците им препречиха пътя преди да стигнат до границата, така че трафикът и в двете посоки не изпита сериозни затруднения. В сряда контролно-пропускателният пункт „Кулата – Промахон“ беше затворен за един час, по искане обаче на гръцките власти, за да се справят с поредните набези на селските стопани. От българска страна се образува трикилометрова колона от тирове.
За разлика от миналата година, този път се наблюдава добър синхрон и обмен на информация между българските и гръцките власти. Служебният министър на вътрешните работи Пламен Узунов разговаря по телефона с гръцкия си колега Николас Тоскас, който даде уверения, че гръцките сили за обществен ред предприемат всичко необходимо, за да не бъде допуснато блокиране на границата между двете държави, които освен всичко, са страни-членки на ЕС. Пресцентърът на МВР съобщи, че двамата са „оценили високо съществуващото сътрудничество между министерствата и са изразили готовност за продължаване на изграденото взаимодействие“.
От друга страна, още преди седмици, българските шофьори заплашиха превантивно гръцките фермери, че ако отново блокират границата, те от своя страна ще блокират транспорта на гръцките портокали, мандарини, марули и какво ли още не за българския пазар.
Гръцките фермери били протестирали срещу новите по-високи данъци върху приходите, земите и горивото. Тяхно право е, но не за сметка на другите. Освен това, публична тайна е, че през активния сезон много от същите тези фермери наемат на черно, за жълти стотинки, без да плащат данъци, работна ръка от чужбина, включително и от България, за да им прибира реколтата.
Има прогнози, че напрежението тепърва ще ескалира. Тези хора нямат ли малко въображение, та да измислят нещо по-различно? Номерът с блокадите вече стана скучен.
През 2025 година по план трябва да бъде завършен първият в България и Югоизточна Европа радиотелескоп, известен като LOFAR-BG. Той ще е част от нидерландския Институт по радиоастрономия ASTRON, съобщи репортерът на БНР Добромир Видев. Съоръжението с..
Русе вече може да се похвали с най-дългия дървен пешеходен мост в България. Съоръжението беше открито в края на 2024-та в Лесопарк "Липник". Мостът с обща дължина 28 м е оборудван със стъклен парапет и 7 стъклени прозореца , които са част от пода...
Розовото фламинго се смяташе за екзотичен вид за България, но от няколко години цели колонии избират езерата около Бургас за свое пребиваване. В момента повече от 450 екземпляра обитават бургаските влажни зони . Екзотичните птици никак не се..
На 10 януари поглеждаме от върха на алпийския ски подиум с емоцията на един шампион – Алберт Попов. След това отскачаме на приятна среща в центъра на..
Румъния става най-големият производител на природен газ в ЕС Румъния е била най-големият производител на природен газ в ЕС през 2024 г., а от..
"Позицията на правителството е константна. Българската православна църква (БПЦ) е една и неделима. Нейното единство е от особена важност за обществото. При..