Черно море е вътрешно море с уникалната екосистема, в което се вливат около 300 реки. Според изследванията 70% от всички отпадъци и замърсители в него, идват от шестте черноморски държави – България, Румъния, Грузия, Русия, Турция и Украйна. В северозападната му част, граничеща с Украйна, Румъния и отчасти с България, водите са плитки и там обитават повечето видове. Уви, тази екосистема безвъзвратно загива заради т.нар „пренаторяване“. Големите реки, които се вливат в морето, носят все по-големи количества фосфати и нитрати – от битовите отпадни води, производствата и от селскостопанските торове. Това предизвиква масово развитие на фитопланктон. За последните 30 години той е нараснал повече от 10 пъти.
В началото на 90-те години шестте черноморски държави подписаха документи, свързани с водния басейн – Конвенция за опазване на Черно море от замърсяване, Одеска декларация и Стратегически план за опазване. Замърсяването в Черно море обаче, продължава. Затова Фондация „Зелени Балкани“, в партньорство с Турската фондация за морски изследвания създават проекта Black Sea Watch.
Помогнете на научните изследвания и опазването на морето. Всеки от нас може да го направи, призовава председателят на „Зелени Балкани“ Димитър Попов и допълва:
Основната цел на проекта е създаване на инструменти, които да бъдат широко достъпни за включване в проучванията на биоразнообразието в Черно море. А именно – мобилно приложение и уебсайт, които дават възможност на всеки един любител на природата, или загрижен за нея, да регистрира наблюдения на различните видове, които обитават крайбрежието и морската среда. Проектът се финансира от програма „Диалог за гражданско общество“, която е една от предприсъединителните програми на Република Турция.
Приложението Black Sea Watch е активно няколко месеца и всеки може да го свали на мобилния си телефон. За регистрацията е нужен единствено валиден имейл, на който ще получи потвърждение. След това може да започнете да снимате различни растителни и животински видове, които обитават черноморските райони, като посочите ден, час и място, на което е направена снимката. Администраторите на платформата са специалисти по отделните групи организми и ще определят с точност заснетия обект, преди да го публикуват на картата.
Част от инициативата е издаването на детска книга на български, английски и турски – вълшебната история за срещата на едно момиче Мериам и говорещия делфин Фани. По увлекателен начин, тя запознава децата с проблемите и опасностите за обитателите на необятния подводен свят. Делфинчето Фани показва всичко това на детето, обяснява един от авторите й, Анелия Павлова и продължава:
Започва да я развежда с надеждата, че, когато разбере какви са заплахите за Черно море, тя може да разкаже на по-големите и така да достигне до повече хора, които могат да направят нещо. Изведнъж над тях се надвесва една голяма тъмна сянка с много силни звуци, от които започва да я боли глава. Това са сонарите на корабите, които вредят на делфините и по-големите морски бозайници. Скриват се в една пещера, където започват да блещукат светлини. Мериам научава за едни малки медузи, които са много опасни. Тя разбира, че те изяждат яйцата на рибите и са дошли от далечните океани с баластните води на корабите. Когато малките медузи изяждат хайвера на рибите, няма достатъчно риба нито за делфините, нито за хората. Те продължават своя път нататък и срещат един пасаж от рибки – хамсиите. Те страдат от прекомерния улов, който не им позволява да пораснат големи. Остават толкова малки, че нямат време да се размножат.
Морето е болно и неговата самопречистваща способност вече не може да го спаси от безотговорната човешка намеса. Затова всяка помощ е от значение – опазването на черноморската екосистема зависи от нас и от засиленото междудържавно сътрудничество в тази посока.
През нощта валежите ще отслабват, в Западна България временно ще спрат. Ще духа слаб до умерен вятър. Минималните температури ще са между минус 4° и 1°, в София – около минус 4°. Утре ще бъде предимно облачно и след обяд отново ще има валежи от сняг,..
Оценките на българите за изминалата година в личен план трайно и рязко се отличават от тези за ситуацията в страната и света. Според 22% от сънародниците ни 2024 г. е била по-добра за тях и семействата им, срещу 24% - по-лоша. 54% не намират промяна...
С голям възпоменателен митинг край кирковското село Могиляне беше отбелязана 40-тата годишнина от протестите на българските турци срещу т.нар. Възродителен процес и насилствената смяна на имената им. Сред присъстващите на митинга бяха и представители на..
Честито Рождество Христово, скъпи сънародници! На днешния голям християнски празник пожелавам всеки български дом да бъде изпълнен със здраве и..
В четвъртък ще е облачно. Валежите ще продължат и ще са значителни в Централна Северна България, където ще пада сняг. Във високите котловинни полета в..
С Коледа идва надеждата за нови възможности! Екипът на Радио България отправя към всички вас, скъпи сънародници по света и у нас, пожелание за здраве,..