Договаряният в продължение на дни пряк предизборен дебат между лидерите на ГЕРБ Бойко Борисов и на БСП Корнелия Нинова не се състоя поради противоречия за формата му. Въпреки високия обществен интерес и готовността на три национални телевизии да излъчват диспута, ГЕРБ не отстъпи от искането си освен партийните лидерите в диспута да участват и експертни екипи, а БСП – от претенцията дебатът да е само между лидерите. ГЕРБ обвини Нинова, че е избягала от спора, а БСП обвини Борисов, че не се е явил от страх да отговаря на неудобни въпроси. Провалът на дебата не позволи да се чуят от най-високо ниво тезите на основните претенденти за изпълнителна власт в България, но ясно показа някои други неща.
Видя се, че опасенията от пагубна за страната следизборна коалиция между ГЕРБ и БСП са нереалистични. Такава коалиция е нежелана не само за десния Реформаторския блок, но и за значителна част от избирателите, които според социологическите изследвания макар да нямат ясно изразено предпочитание за ляво или дясно управление, не желаят съюз между ГЕРБ и БСП.
Споровете около диспута показаха висока агресивност между ГЕРБ и БСП, а тя според наблюдателите може да стимулира ориентиране на избиратели към по-малките партии. Предвид малката разлика в подкрепата за двете най-големи политически партии, това усложнява предвижданията за следизборно прегрупиране на силите. Според социологическите сондажи 36% от хората предпочитат десноцентристка коалиция около ГЕРБ, а около 29 на сто - лявоцентристко управление около БСП. Подкрепата за ГЕРБ обаче е във низходяща, а подкрепата за БСП във възходяща фаза и разликата е толкова малка, че някои говорят за паритет, при който в следизборните договаряния може да отреди решаваща роля на третата по значимост сила – националистическата коалиция Обединени патриоти – НФСБ, АТАКА и ВМРО. Около споровете за диспута Корнелия Нинова фактически не изключи коалиране с патриотите, заявявайки, че за социалистите невъзможни партньори са само ГЕРБ и ДПС. Засега патриотите се въздържат от ангажиращи изявления в това отношение, но многозначително твърдят, че и ГЕРБ, и БСП са заимствали елементи от техните програми.
Стигна се до парадоксална ситуация три по принцип конкуриращи се телевизии да правят опити да преодолеят непримиримостта между основните политически опоненти и да направят дебата възможен. След като първо изготвиха съвместно регламент за отразяване на диспута, БНТ, bTV и Нова предложиха на опонентите в сряда вечер първо да се проведе дебат с експерти и след него лидерски дебат, а накрая заявиха, че остават готови да покажат дебат "Нинова-Борисов" и в някой друг ден. На този етап отговор от партиите няма. Вместо лидерски диспут, днес медиите отразяват откъслечни предизборни изяви. Непреклонността между ГЕРБ и БСП даде лош начален тон на предизборната капания и потвърждава опасенията от мъчително съставяне на правителство след изборите.
На 16 февруари Радио България празнува своята 89-а годишнина. Честит празник, колеги! Честит празник, слушатели и приятели отблизо и далеч! Въпреки трудното време, през 2021-2022 г. успяхме да възстановим аудио предаванията "България..
На 16 февруари 2025 г. се навършват 127 години от излизането на първия бюлетин на Българската телеграфна агенция, подписан от нейния първи директор Оскар Искандер. Агенцията е създадена още през 1898 г. с указ на княз Фердинанд I, по модела на..
През следващото денонощие ще бъде облачно. В Североизточна България ще завали сняг, който през деня ще обхване много райони от Северна България. В Южна България валежите ще са от дъжд. Интензивни и значителни по количество ще са снеговалежите в..
На 16 февруари Радио България празнува своята 89-а годишнина. Честит празник, колеги! Честит празник, слушатели и приятели отблизо и далеч!..
В старопланинския град Априлци днес и утре традиционният празник на сланината и греяната ракия събира хиляди почитатели на традициите, предаде..
В понеделник минималните температури ще бъдат между минус 4 и 1 °. В София ще е около минус 3°. В Северна България максималните температури ще са..