Слушайте!
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Формирането на новото правителство навлезе във финалната си права

БНР Новини
Лидерът на ГЕРБ Бойко Борисов и съпредседателите на „Обединени патриоти” Валери Симеонов, Красимир Каракачанов и Волен Сидеров подписаха коалиционно споразумение.
Снимка: БТА

Месец след предсрочните парламентарни избори може да се каже, че формирането на новото коалиционно правителство на България е въпрос на дни. След като вчера ГЕРБ и коалицията "Обединени патриоти" подписаха коалиционното си споразумение, кандидатът на победилата на изборите партия Бойко Борисов вече има мандат за съставяне на третия си пореден кабинет и трябва да представи състава му в срок до една седмица.

Имената на министри още не се знаят, но структурата на бъдещото правителство и правилата за взимане на решения в него са строго разписани в коалиционното споразумение. Кабинетът „Борисов 3“ ще има четирима вицепремиери и 17 министри, а за разлика от друг път разпределението на постовете между коалиционните партньори няма да се извърши по предварително фиксирани партийни квоти, а членове на правителството ще може да бъдат и лица, които не принадлежат към управляващите формации. Важна особеност на новата коалиция ще е, че основните политически решения на правителството й ще се вземат с консенсус от коалиционен съвет, съставен от по трима представители на ГЕРБ и Обединените патриоти. Подобен съвет, но се с печална слава, имаше някогашната тройна коалиция на БСП, ДПС и НДСВ, в който решенията се взимаха от лидерите на тези три формации. За разлика от тогава, на този етап критики към подобно взимане на решения в предстоящата коалицията няма, вероятно защото с изискването на консенсус се елиминира рискът от диктат на големия коалиционен партньор ГЕРБ.

Предвидена е и мярка за превенция на диктат на равнище на министерства, чрез въвеждането на норма, според която един от заместниците на министъра трябва задължително да посочен от  съответния друг коалиционен партньор.

Коалиционният кабинет има косвени уверения, че по определени въпроси ще може да разчита на подкрепа също от Движението за права и свободи и от партия „Воля“ на бизнесмена Веселин Марешки. На подобно „плаващо мнозинство“ в парламента премиерът Борисов разчиташе и при миналия си мандат, така че има опит в това отношение. Единствен категоричен опонент на коалицията ще е коалиция „БСП за България“, но и тя даде да се разбере, че ще се въздържа от радикални действия срещу управлението докато не приключи българското председателство на ЕС, или до средата на идната година. Непосредственото бъдеще на новото коалиционно управление на страната при тези обстоятелство изглежда безпроблемно. Обявяването на състава на правителството се очаква на 3 май.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Още от категорията

Протест в Сърбия

Външно министерство предупреди пътуващите през Сърбия за блокади

В понеделник ще бъде блокиран пътният участък на международния път Е-75 в Сърбия, съобщи ситуационният център на Министерството на външните работи. Очаква се блокадата да е на пътен възел "Аутокоманда", който е част от международния път Е-75...

публикувано на 26.01.25 в 17:05

Седмицата започва с топло за сезона време

В понеделник  минималните температури ще са между минус 1 и 4°, в отделни райони на Западна България до минус 4°, в София – около 0°. През деня ще бъде предимно слънчево и почти тихо. Преди обяд на места в низините и котловините ще има мъгла или..

публикувано на 26.01.25 в 16:52

България е солидарна с правото на Израел да живее в мир и сигурност

Външният министър Георг Георгиев проведе телефонен разговор със своя колега от Израел Гидеон Саар. Двамата обсъдиха последните развития в района на Близкия изток, практическото прилагане на споразумението за прекратяване на огъня в Газа и освобождаване..

публикувано на 26.01.25 в 15:07