Отиващата си седмица беше белязана с активен военнополитически диалог на България с НАТО. В Брюксел във вторник с генералния секретар Йенс Столтенберг разговаря външният министър Екатерина Захариева, а в четвъртък и военният министър Красимир Каракачанов. За участие в пролетната сесия на Военния комитет на НАТО в белгийската столица беше и началникът на отбраната генерал-лейтенант Андрей Боцев.
Министрите на външните работи и на отбраната и началникът на отбраната станаха титуляри на тези постове при новото правителство на Бойко Борисов, поради което визитите им в Брюксел донякъде целяха установяване на първи контакти с партньорите им от алианса. Само донякъде, обаче, защото разговорите се проведоха броени дни преди срещата на върха на НАТО, насрочена за 25 май в Брюксел, а за нея тази седмица правителството одобри позиции, към които българската делегация ще се придържа. Министрите Захариева и Каракачанов ще са част от тази делегация и в разговорите с генералния секретар Столтенберг те фактически анонсираха основните елементи, които ще отстояват на срещата на върха.
Беше потвърден ангажиментът на България за постепенно увеличаване на военния бюджет до 2 процента от БВП. Намеренията на Военното министерство са една пета от този бюджет да бъде предназначена за модернизация на въоръжените сили. Пред генералния секретар Столтенберг министрите Захариева и Каракачанов заявиха, че България е за по-чувствителен ангажимент на НАТО в борбата с тероризма, а във военния комитет на НАТО генерал Боцев се солидаризира с препоръката алиансът да стане член на коалицията срещу Ислямска държава и да прави повече за увеличаването на способността на Ирак и други страни, които се борят срещу нея.
Непосредствено преди разговора с генералния секретар на НАТО, на заседания на Направляващия борд на Европейската агенция по отбрана и на Съвета „Външни работи/отбрана“ на ЕС, министър Каракачанов се обяви за сътрудничество с НАТО в засилването на капацитета на страните от Западните Балкани в областта на сигурността и отбраната. Идеята намери добър прием и беше подкрепена от редица европейски военни министри, поради което вероятно българската страна ще я лансира и на предстоящата среща на върха на НАТО.
В послание до премиера Бойко Борисов генералният секретар на НАТО Йенс Столтенберг изрази очакване, че по-късно този месец ще се срещне с него в Брюксел, а министърът на отбраната Красимир Каракачанов отправи покана той да посети България. Така седмицата си отиде с пожелания за нови военно-политически контакти.
През следващото денонощие, над по-голямата част от страната, облачността ще се задържи значителна с временни разкъсвания. През нощта, в повечето райони ще бъде почти тихо. Сутринта на отделни места ще има намалена видимост. В петък , 14..
По примера на Хърватия, последвана от Гърция, Румъния, Словения, Северна Македония, Черна гора и Босна и Херцеговина, и в България четири организации обявиха 13 януари за ден без пазаруване в големите търговски вериги заради високите цени...
Киберсигурността и включването на България в Програмата за безвизови пътувания в САЩ са два приоритета на правителството, свързани пряко с Главната дирекция "Борба с организираната престъпност", заяви министърът на вътрешните работи Даниел Митов..
Световният ден на радиото – 13 февруари, тази година е посветен на климатичните изменения. Изборът не е случаен – 2025 г. е определена от Парижкото..
Партия "Възраждане" се обяви срещу продажбата на Украйна на двата руски реактора, предназначени за АЕЦ "Белене". "АЕЦ "Белене" е един от..
В Световния ден на радиото, който преминава под мотото „Радиото и климатичните промени“, разговаряме за това как екологичните предизвикателства на..