Слушайте!
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Дипломатите на България честват професионалния си празник

БНР Новини
Директорът на Дипломатическия институт Таня Михайлова
Снимка: dnevnik.bg

На 19 юли 1879 г. Княз Александър I Батенберг назначава първите дипломатически агенти на следосвобожденска България. Това са Драган Цанков, Евлоги Георгиев и Димитър Кирович. 120 години по-късно тогавашният министър на външните работи Надежда Михайлова  утвърждава датата 19 юли като Ден на българската дипломатическа служба.

С тридневна конференция в София, посветена на предстоящото през 2018 година българско председателство на ЕС, българските посланици по света отбелязват Деня на дипломатическата служба. От своя страна Дипломатическият институт (ДИ) в София връчва годишната си награда за принос в развитието на институцията. Отличието се нарича „Docendo discimus“. Това е нашето мото, което означава „Учейки другите, учим и себе си“, уточни директорът на Дипломатическия институт Таня Михайлова. Почетният знак тази година се присъжда на Славчо Нейков, председател на Управителния съвет на Института за енергиен мениджмънт. През последните 5-6 години той допринесе съществено за развитието на една конкретна област, с която ДИ е популярен - енергийната дипломация, каза Таня Михайлова. Не на последно място, чрез неговата експертиза, ДИ даде своя принос в споделянето на онова, което постигнахме и с което сгрешихме по време на преговорите за членство в ЕС. Този опит  беше споделен с държави от нашия регион като Македония, Черна гора, Косово и Украйна.

В края на юни Таня Михайлова връчи тазгодишната почетна награда на ДИ за чуждестранен гражданин или организация със значим принос за развитието на Института на проф. д-р Екарт Щратеншулте, директор на Европейската академия в Берлин. Със специална  церемония бе отбелязан неговият съществен принос в обучителните дейности на ДИ като лектор и модератор.

Дипломатическият институт в София е създаден през 2003 г. и работи за по-добрата професионална подготовка на бъдещите дипломати на страната ни, както и на други звена в администрацията, ангажирани в сферата на международните отношения.  Съвременната комуникационна среда и начинът, по който се представят отделните държави, изправят дипломатическата професия пред нови изпитания. Счита се, че това е една консервативна професия, която често пъти работи при затворени врата. Разбира се, това и днес е валидно, но въпреки това, много по-видими са стъпките, които прави всяка една държава в своите международни отношения. Предизвикателството е как да се съхрани онази подводна част на айсберга, която често пъти е същността на дипломатическата работа, категорична е Таня Михайлова. Според нея българската дипломация днес е много солидна и разполага с добра експертиза и капацитет, за което допринасят и актуалните  програми, семинари и тематични обсъждания, които предоставя ръководената от нея обучителна институция. Въведохме тематични обучения, които са били немислими преди например икономическа дипломация, публична дипломация, енергийна дипломация - все сфери, непознати за българската дипломация или пък не са били използвани като инструменти на дипломацията. И това е начинът да бъдем гъвкави. Ние самите в Института сме непрекъснато във връзка с подобни дипломатически школи и академии  в Европа и по целия свят. Следим тенденциите в дипломатическото обучение, за да можем  да  отговорим на предизвикателствата, които предлага днес светът. Така че ние във всеки един момент сме готови да предложим онова, което е нужно на МВнР и на останалата администрация, за да могат да вземат информирани решения и да се чувстват подготвени и с голям капацитет.

Какво казва още Таня Михайлова за публичната дипломация, кои са първите стъпки за дипломатическа кариера и какви ползи трябва да изведе българската дипломация от предстоящото председателство на Съвета на ЕС:





Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Още от категорията

България и Румъния работят за подобряване на корабоплаването по Дунав

Условията за корабоплаване по река Дунав ще бъдат подобрени чрез европроект DISMAR на стойност 10 млн. евро, съобщи БТА, цитирайки изпълнителния директор на Изпълнителната агенция "Проучване и поддържане на река Дунав" (ИАППД) в Русе Ивелин Занев...

публикувано на 29.06.24 в 10:25

Ретро автомобили, симулатори и игри за Националния ден на безопасността на движението

На 29 юни по повод Националния ден на безопасността на движението по пътищата Държавна агенция "Безопасност на движението по пътищата" организира фестивал от 11 до 14 часа на площад "Княз Александър I Батенберг" в столицата, пред Художествената..

публикувано на 29.06.24 в 08:30
Резерватът

В почивните дни – облачността намалява и валежите спират

Още преди полунощ облачността ще намалее и през втората половина на нощта ще бъде ясно. Вятърът в Източна България временно ще отслабне.  В събота, 29 юни, ще бъде слънчево. В следобедните часове, над източната половина от страната и планинските..

публикувано на 28.06.24 в 19:30