Тези дни в Пазарджик бе създадена Международна асоциация по приложен шахмат. Към инициаторите от България се присъединиха експерти от САЩ, Германия, Испания, Полша и Великобритания. Асоциацията ще развива дейност в три основни насоки: научни изследвания, лечение и образование. Целта е обмяна на опит на международно ниво и информиране на широката общественост за неподозираните приложения на шахмата без спортно-състезателен елемент. За създаването на структурата и за това, върху какво ще бъде съсредоточена работата й, разказва председателят на управителния съвет и преподавател в НСА „Васил Левски“ Радислав Атанасов:
В Пазарджик се намира общинският център„Човеколюбие“за хора с психиатрична диагноза. Той е единственият в България, където психиатърът Емил Марков успешно съчетава методиките на лечение, профилактика и социализиране с игра на шах. Това беше субективният компонент в инициативата. А обективната потребност е свързана с това, че шахът от векове не може да се дефинира еднозначно. За едни той е игра, за други – изкуство, за трети – спорт. Т. е. има различни подходи, които не могат да бъдат обхванати от спортните федерации. Спортната федерация се занимава с провеждането на състезания. Много хора обаче изпитват удоволствие да играят шах, без да се интересуват от резултата. Оказва се, че има специалисти, които успяват да вкарат в различни области елементи от шаха, като така подобряват ефекта от своята дейност.
Такива области са подготовката на спортисти, тъй като шахматът учи на стратегия, тактика и последователност, медицината – например при лечението на хора с деменция и при наркозависими, психотерапията – при преодоляване на семейни драми, при работа със затворници и др. В център „Човеколюбие“ при лечението на хора с психични проблеми шахматната игра се използва и като разравяща методика, т. е. прониква се под цензурата на съзнанието, което управлява нашето поведение, посочва Атанасов:
Освен в психотерапията, по цял свят шахът се използва и за стимулиране на образователните процеси. В сферата на образованието напоследък е актуална темата за училищната готовност, а именно, че „училищна готовност“ не значи да навършиш седем години, а да добиеш определени социални и образователни компетентности, умение за работа в среда, структурирана от правила. Шахматът в тази насока има много добро приложение, тъй като той е игра, подчинена на правила. Тези правила водят до игрова ситуация и позитивно преживяване.
Във Франция Министерството на социалната политика субсидира развитието на кореспондентния шахмат (шах чрез имейли) сред пенсионерите, което спомага за преодоляване на тяхната социална изолация. Те си създават клубове, виртуални и реални срещи. В България такава практика засега няма.
Федерацията по кореспондентен шахмат се е обръщала за подкрепа към Министерството на спорта. Но то не я припознава като спортна федерация. Затова, следвайки съвета на Международната федерация по кореспондентен шахмат, ще се обърнем към Министерството на труда и социалните грижи, посочва Атанасов.
Има и други сфери на приложение на шахмата, които остават пренебрегвани от спортните федерации и, съответно, незабелязани от обществото. Колко от вас са чували за аква-шах или шах-бокс? Според експертите от Националната спортна академия аква-шахът като игра с непотъващи шахматни фигури може да разнообрази престоя във вода при оздравителни водни процедури. Може и да се прилага за обучение по плуване на деца, които чрез гмуркане да играят шах с фигури, разположени на неголяма дълбочина. Радислав Атанасов уточнява:
Шах-боксът по света има над 20-годишна практика с европейски и световен шампионат. Дори един българин – Тихомир Доврамаджиев, е сред първите шампиони по шах-бокс. В шах-бокса има 11 рунда. Нечетните рундове са шах по 4 минути, а четните – бокс по 3 минути. За да участваш в такъв мач, трябва да си много добре подготвен: коефициент 2000 по шах и да си играл поне един аматьорски трирундов мач. Получава се много зрелищна среща.
Снимки: Миглена Иванова
Хиляда и седем мъртви птици и 31 пострадали е равносметката от фойерверките в новогодишната нощ в Копривщица, съобщи за БНР Христина Клисурова от Спасителния център за диви животни на "Зелени Балкани". Половината от живите планински чинки имат трайни..
Двете най-търсени от българите валути през 2024 г. остават американският долар и еврото, както и през 2023 година. Изключително популярни са и парите на съседните ни балкански страни - турската лира, румънската лея и сръбският динар. След тях се нареждат..
В петък от северозапад облачността ще се увеличава и привечер в Северозападна България ще завали дъжд, който бързо ще премине в сняг. Ще духа до умерен югозападен вятър, който по-късно след обяд в Дунавската равнина ще се ориентира от северозапад и с..
Всеки ден да се мисли за мира и посланията, които изпращат политиците, призовава журналистката Цветана Паскалева, която от 30 години живее в Армения...
На Йордановден в "България днес" говорим за пречистването чрез водата, за символите на вярата и отмитите грехове, които подготвят душата за единението с..
Платформата за грамотност и правопис "Как се пише" за четвърта поредна година търси думата, която да опише максимално изминалите 365 дни на 2024 г...