Слушайте!
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Международна младежка олимпиада за изкуства и танц в София

БНР Новини

Повече от 600 деца от 9 страни участваха в Международната младежка олимпиада за изкуства и танц, която се проведе на 9 и 10 декември в Руския културно-информационен център в София. Най-многобройни бяха представителите на България, Сърбия и Русия, имаше участници и от Гърция, Босна и Херцеговина, Беларус, Италия, Казахстан и Китай. Конкурсните дисциплини бяха разделени на четири категории– инструментално изпълнение, вокал, сценичен и социален танц.

Снимка

Организатор на събитието е Балканският алианс, неправителствена организация, регистрирана в София и Белград, с представителства в различни държави. Тя търси обединението на народите чрез култура, изкуство и образование.

СнимкаЕвгения Трофимчук, президент на организацията и вице-президент на World Arts & Dance Alliance в Москва ни запознава с целите и задачите на Балканският алианс в интервю за Радио България:

Този геостратегически културен проект (олимпиади за изкуства и танц) цели да развива и поддържа традициите на приятелски отношения между балканските държави, Русия и Европа. Ние работим с младите хора, стараем се да възпитаваме у децата и младежите морални ценности. Учим ги да бъдат приятели, да общуват, като по този начин даваме шанс за добро и мирно бъдеще на Балканите, този сложен регион, и срещаме подкрепа във всички страни.

Снимка

В международните си проекти Балканският алианс разчита на структури на местната власт, неправителствени организации и фондации, министерства и посолства на страните-участнички. Евгения подчертава колко важно е да се осигурят на младите участници добри условия, за да се почувстват те наистина като артисти, а организирането на толкова мащабна проява се постига, преди всичко, благодарение на ентусиазма на ръководителите на участващите в инициативата школи по танци и по изкуства.

Снимка

В София Балканският алианс вече проведе през 2016 и 2017 година фестивали на изкуствата и танца „Наследството на Балканите“. Проектът Международна младежка олимпиада за изкуства и танц се реализира от две години, като първата бе в Белград, а след София домакини на форума ще бъдат Ниш и Солун през март и април 2018 година.

Снимка

СнимкаЕвгения Трофимчук е изявен хореограф, постановчик на съвременни танци, режисьор, родена е в руския град Норилск, там е учила хореография, културен мениджмънт, ръководи танцови състави и работи като телевизионна водеща. В България от 2003 година е хореограф-постановчик в телевизионни предавания, организира школи по танци, добивайки авторитет сред гилдията, от 2010 година се мести в Белград, където активно сътрудничи със Сръбската асоциация на танцовите организации.

Сцената е изкуство за един човек, докато организирането на такива големи проекти – това е начин да помогнеш на много хора да се реализират. Това дава самочувствие, усещане за себеизява, още повече енергия и смисъл в живота – коментира Евгения своята работа по проекта Международна младежка олимпиада за изкуства и танц.

Снимки: Елена Паскалова,
bgr.rs.gov.ru



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Още от категорията

Напусна ни Верка Сидерова

Верка Сидерова, златният глас на Добруджа и България, завърши земния си път на 99-годишна възраст. Скръбната вест съобщи семейството на певицата.  Родена на 26 април 1926 година в Добрич , Верка Сидерова завършва начално образование на..

публикувано на 02.07.25 в 21:35

"Асоциация българска словесност" обяви конкурс за поезия и разказ

Български творци от цял свят, навършили 18 години, могат да се включат в конкурса "Словесност" за стихове и разкази, обявен от "Асоциация българска словесност". В регламента на конкурса е посочено, че произведенията трябва да са на български език и..

публикувано на 01.07.25 в 10:06
Снимка: Посолство на Косово в Република България

"Кът на Косово" обогатява Националната библиотека в София

В Националната библиотека "Св.св. Кирил и Методий" в София беше открит "Кът на Косово". С това кътчетата, посветени на различни национални литератури в зала "История на книгата" стават 36. Идеята е част от дългосрочното виждане за мисията на..

публикувано на 30.06.25 в 10:55