От мис Велинград до една от най-прочутите спортни академии в света и практиката й с първокласни атлети, елитни военни и преуспели финансисти – това е може би най-бързо разказаната история на една българка с вдъхновяващи успехи в арабския свят.
През 2012 г. Боряна Разсолкова напуска спортната компания в Дубай, в която работи като мениджър, с идеята да се развива като спортен психолог. И както често се случва със затварянето на една врата, тя се изправя пред най-големия си шанс – поканена е на интервю в една от най-престижните младежки спортни академии в света. Българката получава също задачата да разработи учебен план по спортна психология и култура за подрастващи спортисти и в крайна сметка успява да се пребори за преподавателското място в Aspire Academy в Катар в конкуренция с 58 кандидати от различни страни.
Едва 16-годишна Боряна е избрана за първата мис Велинград, но бързо разбира, че „модел“- ството не е нейният свят. Затова се насочва към професия, която тепърва ще набира популярност заедно с промените, които предстоят в демократизиращата се страна.
Психологията в началото на 90-те не беше толкова популярна – и като предмет в университетите, и като професионално направление – обяснява избора си на професионален път Боряна Разсолкова. – Въпреки това я избрах пред правото, защото е наука за душата, а аз исках да опозная индивидуалния свят на хората. По това време вече четях специализирана литература на руски и английски и оттам се зароди интересът ми към тази наука на бъдещето.
Няколко години по-късно, с диплома в ръка, тя се озовава в спортното училище в Пловдив и там специализира спортна психология. Следва работа в Министерството на младежта и спорта, заминаване за Дубай, където съпругът й Десислав Колев вече работи като треньор на националния отбор по лека атлетика, ръководен пост в спортна компания в арабската страна и, разбира се, Aspire Academy.
Абсолютно необходимо е треньорите да работят със спортни психолози, тъй като ползата от тяхното сътрудничество отдавна е налице – връща се към работата си в академията Боряна Разсолкова. – Ние се занимаваме не само със състезателите, но и с треньорите. За съжаление, има много примери за това как талантливи спортисти са провалили кариерата си заради неразбирателство с наставника си. Така че първото нещо, което се стараем да постигнем, е възможно най-добрата връзка между състезател и треньор. Разбира се, вниманието е насочено основно към спортиста – той трябва да бъде научен най-напред на дисциплина, а впоследствие с помощта на специалисти да се развият концентрацията, издръжливостта, физическите качества наред с психологическите. Всички тези качества вървят винаги ръка за ръка.
Работата й в Aspire Academy, където тя остава до 2014 г., я среща с ярки световни звезди. Но двама от тях като че ли най-много са й на сърце – на вече бившия футболист Раул Гонзалес, също преподавател в академията, тя дължи запознанството си с отбора на “Барселона”, а номер едно в тениса Рафаел Надал я впечатлява с дисциплина, скромност и отдаденост. Днес Боряна Разсолкова отново живее в Дубай, където преподава брейн трейнинг – нова дисциплина, която тренира мозъка по подобие на тренировките на тялото.
Интересът ми към брейн трейнинга започна, след като напуснах академията в Катар – разказва Боряна Разсолкова. – Тренировката на мозъка, както и физическата, помага не само на спортистите, но се използва и в много други сфери. Например все повече ме търсят военните, финансовите компании, изобщо там, където има свръхконцентрация, огромно напрежение и стрес. А тази нова дисциплина помага да развием на по-високо ниво редица качества, сред които по-висока съсредоточеност, по-добра памет, множествена интелигентност, бързи реакции. Оказва се, че всички те зависят не само от индивидуалните предпоставки, а са въпрос и на тренинг.
През лятото първата мис Велинград сложи короната на най-новата носителка на титлата за красота в града. А дали я е орисала и да повтори нейния така вълнуващ и необикновен живот, времето ще покаже.
Снимки: личен архив
Роднини от двете страни на границата чакат да се възстанови вековен маршрут, който свърза Родопите с Беломорието. На 1-ви януари 2025 г., след падането на шенгенската граница "тихият" път от Рудозем към Ксанти отново ще стане "озвучената долина"...
Българските държавни железници организират празнично пътуване за любителите на железопътния транспорт. Коледен влак с парен локомотив и шест празнично украсени вагона ще се движи на 21 декември по маршрута Горна Оряховица – Плевен – Горна..
В петък , 20 декември, ще преобладава слънчево време. Преди обяд в низините и равнините все още ще бъде мъгливо или с ниска облачност, но до обяд видимостта ще се подобри. Ще духа слаб вятър от запад-югозапад. Минималните температури ще бъдат между..
Българската хотелиерска и ресторантьорска организация връчи своите годишни награди за професионални постижения в областта на туризма, в които отличи и..
Игнажден е! Без значение дали е „България днес“ е вашият информационен „полазник“ или..
Роднини от двете страни на границата чакат да се възстанови вековен маршрут, който свърза Родопите с Беломорието. На 1-ви януари 2025 г., след падането на..