София бе домакин на заседание на Съвместната група за парламентарен контрол на Европейската полицейска служба (ЕВРОПОЛ), което е част от календара на българското председателство на Съвета на ЕС. Събитието събра на едно място шефа на Европол Роб Уейнрайт, председателя на комисията по граждански свободи и правосъдие в ЕП Клод Мораес, еврокомисарите по цифрова икономика и по сигурността на съюза – Мария Габриел и Джулиан Кинг. Бъдещото развитие е от ключово значение за европейската полицейска служба, но за това са необходими повече средства. От друга страна, до момента са проведени множество успешни операции, а обменът на информация в рамките на службата се е увеличил 9 пъти. Участниците в срещата изразиха общо мнение, че дори и след Брекзит, Великобритания трябва да продължи да бъде един от основните информатори на ЕС, тъй като има една от най-надеждните системи за сигурност. Еврокомисарят по сигурността на Съюза – британецът Джулиан Кинг, посочи, че сътрудничеството с Европол, след като страната му напусне, ще се обсъжда и то като основен въпрос по време на преговорите, касаещи сигурността и отбраната. Роб Уейнрайт посочи, че борбата с престъпността, киберсигурността и тероризма ще бъдат приоритет за службата и занапред, но изрази съжаление, че все още няма споразумение с Турция. Това би позволило обмяната на оперативна информация с южната ни съседка и ще улесни залавянето на обвиняеми, които се укриват в страни извън ЕС. Той допълни, че рискът от терористични актове в България и останалите европейски страни не е отминал, тъй като около 30 000 души, живеещи на Стария континент, са повлияни в една или друга степен от идеите на Ислямска държава. 800 от тях живеят в страни от Западните Балкани, допълни председателят на вътрешната комисия в парламента Цветан Цветанов и заяви, че този регион е в сърцето на Европейския съюз и не бива да остава извън него, защото ще попадне в чужди сфери на влияние.
Подкрепа за подобряване на работата на полицейската служба изрази и българският еврокомисар Мария Габриел:
Чрез учредяването на съвместния орган за парламентарен контрол ясно показваме, че националните парламенти, Европейският парламент и Европейската комисия искат да укрепим капацитета на Европол и да подчертаем ролята му при борбата с тероризма и кибератаките. Те не познават граници. Говорейки за дигитализацията и новите технологии, в ЕК намерението ни е едно – гражданите да се чувстват еднакво сигурни и офлайн, и онлайн. Затова е необходимо участието на всички заинтересовани страни. Досега с Европол имаме изключително ползотворно сътрудничество, що се отнася до борбата с незаконното съдържание. До края на 2017 година са оценени 42 066 съдържания, от които след анализ са взети 40 714 решения за сигнали към компетентните органи. Обхванати са повече от 80 платформи на над 10 езика. От Европейската комисия публикувахме препоръка за борба с незаконното съдържание, в която акцентът е върху засиленото сътрудничество с полицейските и съдебни органи.
Платформата за грамотност и правопис "Как се пише" за четвърта поредна година търси думата, която да опише максимално изминалите 365 дни на 2024 г. "Всеки може да даде своите предложения, дори те да се повтарят - напишете ги", призовава Доли..
На днешния 6 януари, Богоявление, във всички гарнизони на страната ще бъде отслужен традиционният водосвет на бойните знамена, флаговете и знамената-светини на Българската армия. Тържественият ритуал в София ще започне от 11.00 часа пред Паметника на..
И тази година по традиция стотици смелчаци от Калофер и цялата страна ще се впуснат на 6 януари - Богоявление, в мъжко хоро в ледените води на река Тунджа. Ритуалът се извършва за здраве от мъже. Вярва се, че всеки, влязъл в януарските ледени води на..
Година на политическа нестабилност и противопоставяния не толкова на идеи за излизане от дългогодишния властови ребус, в който се намира България, а на..
Часовникът на кукления театър е една от емблемите на град Стара Загора вече 48 години. Той е пуснат в действие през 1977 година и е единственият такъв..
"Позицията на правителството е константна. Българската православна църква (БПЦ) е една и неделима. Нейното единство е от особена важност за обществото. При..