Село Минерални бани е разположено по северните склонове на Източните Родопи, на 18 км от областния град Хасково. Селото е административен център на община Минерални бани, която обхваща 12 населени места с общо население близо 7500 души. През последните 5 години общината успя да развие курорта, да привлече чужди инвестиции и да стимулира местните предприемачи. Курортът Минерални бани е разположен на добра надморска височина – 300 метра. Районът е със смекчен континентален климат – имаме мека зима, топло лято и продължителна есен, обяснява кметът на община Минерални бани Мюмюн Искендер и продължава:
Минерални бани носи славата си на балнеоложки курорт още от Римската епоха. Доказано е, че през II век населението тук е наброявало над 18 хиляди души. Много богата е археологията в община Минерални бани, а една от тези забележителности– старата римска крепост, се намира в центъра на курорта. Част от нея е възстановена, а в момента търсим финансиране за втората част на проекта за реставрация.
Кокетни къщи за гости, частни квартири, над 15 хотели предлагат прекрасни условия за пълноценен отдих, СПА и физиотерапевтични процедури на гостите на курорта.
Легловата база е над 800 легла.Инвеститорският интерес също е много голям и се очаква през настоящата и следващата година да отворят врати още два модерни хотелски комплекса с 4+ и 5 звезди. Туристите са от всички възрасти, обяснява кметът.
Село Минерални бани е със статут на балнеологичен курорт от национално значение още от 1952 г.Минералната вода е хипертермална – между 54 и 59°, и блика от 14 извора с дебит 1500 л/мин. За какво помага най-много водата?
Тя е профилирана – за заболявания на периферните артерии от органичен и функционален тип (болестта на Бюргер), обяснява Мюмюн Искендер. Освен това нашата вода показва отличен резултат при лечението на опорно-двигателния апарат, ставните заболявания, периферната нервна система, гинекологични и кожни заболявания. Минералната вода се прилага и питейно при пясък в бъбреците.
Балнео-туризмът тук успешно се допълва от множеството исторически и природни забележителности. Крепостта "Свети Дух" е най-добре запазената историческа забележителност на територията на общината. Строена е през римско време от големи рустицирани каменни блокове и е служела за отбрана на селището.
Следа от римската епоха е запазената и до днес забележителност, известна като “Стъпката на Богородица“– намира се в центъра на Минерални бани. Според историците, това е старинен саркофаг, а местното население е създало легенда, която гласи, че това е стъпката на Богородица, бягаща от преследващите я евреи. Хората вярват, че “чудодейната стъпка” на Божията майка има лечебна сила, носи късмет и сбъдва желания. Затова и християни, и мюсюлмани почитат това свято място.
Друга любопитна забележителност са “Шарапаните” – изкуствено направени вдлъбнатини в скалите с дълбочина 20-70 см. и диаметър 50-180 см, изсечени от хората преди 2600-2800 години. Всяка шарапана се състои от малко и голямо басейнче с наклонен под и каналче. Името шарапана идва от турската дума шарап и означава вино. Затова се предполага, че в тях древните обитателите на тези места са преработвали грозде за вино.
Днес лозаро-винарството е добре развито в община Минерални бани – повече от 300 ха са засадените гроздови масиви, а произведеното там вино е отличено на редица фестивали в Европа и България. Кметът се гордее, че курортът успява да привлече гости с различни интереси: Изградили сме различни атракции – една от най-интересните е терариумът в центъра на Минерални бани.
Освен това имаме и много защитени местности, които представляват интерес за природолюбителите – Борака, местността Божур, Момина сълза. Имаме и шест туристически пътеки, по които са изградени навеси за почивка, огнища и барбекюта, възстановени са чешми и кладенци.
Наблюденията ми показват, че хората, които посещават курорта, се връщат през различните сезони.
Снимки: mineralnibani.bg
Тази година ски сезонът в България стартира по-рано от обичайното благодарение на подранилия сняг. В Банско пистите отвориха още по Никулден (в първите дни на декември), а официалният старт на сезона беше даден седмица по-късно. Останалите ски зони..
Докато България преживява поредната политическа криза, усещането за безпътица се задълбочава, а разделението и недоволството в обществото надделяват, има един сектор, който успя да разчупи този мрачен контекст – туризмът. През 2024 година страната..
Винената култура в България преживява подем. Все повече места и събития привличат любители на виното и засилват интереса към винения туризъм. През 2024 г. значително е нараснало търсенето на винени дегустации, като резервациите за почивните дни..
Тази година ски сезонът в България стартира по-рано от обичайното благодарение на подранилия сняг. В Банско пистите отвориха още по Никулден (в..