Българската столица София бе домакин на неформалното заседание на министрите на енергетиката от Европейския съюз. То бе част от календара на българското председателство на Съвета на ЕС и премина под наслов „Чиста енергия за всички европейци“. В рамките на форума бе разгледан изключително важният пакет досиета, посветени на чистата енергия, който включва директивите за енергийната ефективност и възобновяемите енергийни източници (ВЕИ). Еврокомисарят по климат и енергетика Мигел Ариас Канете заяви, че след няколко години енергията, произвеждана от ВЕИ, ще бъде достатъчно устойчива и конкурентна на пазара, което ще направи електрическата енергияа много по-евтина. Той допълни, че са нужни по-строги регулации, свързани с вредните емисии, отделяни от въглищните централи. Те ще остават без държавна субсидия ако въглеродните им емисии, надвишават 250 грама на киловатчас. Ядрената енергия е ресурс, който няма проблем да бъде използван от държавите-членки, стига да бъде гарантирана безопасността на гражданите и страните да изпълняват стриктно задълженията си по директивата, свързана със съхраняването и унищожаването на ядрените отпадъци, заяви еврокомисарят.
През ноември пък се очаква да бъде представена европейската стратегия за декарбонизация в съюза до 2050 година.
Що се отнася до предизвикателствата, пред които са изправени Западните Балкани по пътя им към един либерален и диверсифициран енергиен пазар, еврокомисар Канете смята, че най-важният стълб на нашето сътрудничество трябва да бъде укрепената обща правна и институционална рамка, която ще бъде постигната само с продължаване на сближаването между законодателството на Западните Балкани и енергийното законодателство на Съюза. Тези цели няма да могат да бъдат постигнати, без да погледнем въздействието на енергийния преход на национално и регионално ниво. За да се наблюдава напредъкът, който се прави по отношение на енергийния съюз, е нужно създаването на силни структури за управление. С тяхна помощ ще вървим към една по-устойчива и сигурна европейска енергийна система.
По време на дискусията в София министрите обсъдиха и каква да бъде ролята оттук нататък на Агенцията за сътрудничество между енергийните регулатори. Решението дали тя да запази своите компетенции, или да получи нови, трябва да бъде взето до края на юни.
В "България днес" на 9 януари ви предлагаме да чуете интервюто, което Симеон Сакскобургготски даде специално за БНР. Монархът и бивш премиер на България, който обикновено се..
"Ако Народното събрание не приеме държавния бюджет за настоящата година, могат да последват протести". Това заяви в интервю за БНР главният икономист на КНСБ Любослав Костов. "За пореден път бюджетът става заложник на политическите интриги и на..
Българският език и култура ще продължат да се изучават в училища в Украйна, а украински студенти от български произход и занапред ще бъдат приемани приоритетно в нашите висши училища. За това се договориха образователните министри на двете страни проф...
Година на политическа нестабилност и противопоставяния не толкова на идеи за излизане от дългогодишния властови ребус, в който се намира България, а на..
Часовникът на кукления театър е една от емблемите на град Стара Загора вече 48 години. Той е пуснат в действие през 1977 година и е единственият такъв..
"Позицията на правителството е константна. Българската православна църква (БПЦ) е една и неделима. Нейното единство е от особена важност за обществото. При..