София бе домакин на международна конференция на тема „Децата и медиите. Мисия: Етично отразяване“, организирана от Асоциацията на европейските журналисти-България (АЕЖ) в партньорство с УНИЦЕФ. Причина за провеждането й е плашещата статистика на Националния статистически институт (НСИ), че четири от десет деца в България живеят в тежки материални лишения и имат проблеми, които журналистите у нас неглижират или преекспонират в името на по-високия рейтинг или посещаемост на медиите им. Липсата на култура и човешко отношение към нещастието или загубата, която хората са преживели, превръщат журналистите в натрапници, които нерядко си навличат справедливия гняв на потърпевшите, търсейки сензации там, където такива няма. В стремежа си да съобщят първи актуалната информация от мястото на събитието, колеги често използват и децата, задавайки им крайно неуместни и дори недопустими въпроси, на които настояват да получат отговор, защото ефирното време е скъпо. Питания като „как се чувствате“ след смъртта на близък, „какво се случи“, или пък „какво усетихте, преди приливната вълна“– зададено след наводнението, съсипало дома на хората, показват, че отделната човешка съдба и последиците от тези въпроси нямат никакво значение за човека с микрофон в ръка. Тази практика, превръщаща пострадалите, различните или болните хора в жертви, трябва да спре, и то скоро, категорични бяха всички участници в конференцията. В помощ на журналистите бе представен „пътеводител“ за етично отразяване на децата в медиите.
Целта му е да бъде полезен и удобен за работещите в медиите и да обобщи както най-важните писани правила, така и въпросите, които всеки един от нас си задава, обяснява Иван Радев от АЕЖ. Даваме си сметка, че журналистите работят в една много динамична среда, в която събитията се случват много бързо и реакцията им също трябва да е такава. Това, което се стремим да насърчим, е присъствието на децата да бъде по-видимо и да не попадат в публичното пространство само като жертви, а и като пълноправни членове на обществото, постигнали нещо добро. Организирали сме информацията в пътеводителя по глави, които са насочени към децата изобщо, но, от друга страна, и към такива от специализирани институции или с проблеми със закона. Всяка една от тези групи има своите специфики и е хубаво журналистите да ги познават и да съумеят да се съобразят с тях. Да се поставят на мястото на техния събеседник и да се замислят как ще се отрази репортажът им върху него и неговите близки.
Иван Радев допълни, че освен наръчника, от асоциацията подготвят и обучения за журналисти по тази тема, които ще започнат в началото на май.
Специални гости на форума бяха и двама журналисти от Великобритания и САЩ. Те са продуценти на филми, довели до мащабни промени в отношението и правосъдието спрямо деца, тъй като разглеждат две изключително чувствителни за обществото теми – децата в затвора и насилието в училище. Например след излъчването на филма на Кони Фоси, разкриващ задържането на непълнолетни лица заради несъществени провинения в САЩ, президентът Барак Обама, отменя тази нехуманна практика.
В сряда, 8 януари, над Западна и Централна България ще бъде предимно слънчево. Значителна облачност ще се задържи в крайните югоизточни райони, но с напредването на деня ще намалее. Минималните температури ще бъдат между минус 1° и 4° – по-високи..
Във вторник , 7 януари, в сутрешните часове по поречието на Дунав, в котловините и Горнотракийската низина ще има мъгла или ниска слоеста облачност. Преди обяд ще е предимно слънчево. След обяд облачността ще нараства и до вечерта ще стане..
На 6 януари Българската православна църква отбелязва Богоявление. Според Библията, на този ден Йоан Кръстител покръстил Исус Христос в река Йордан. По традиция в храмовете се извършва празнична Богоявленска литургия, освещава се вода и след това..
Година на политическа нестабилност и противопоставяния не толкова на идеи за излизане от дългогодишния властови ребус, в който се намира България, а на..
Часовникът на кукления театър е една от емблемите на град Стара Загора вече 48 години. Той е пуснат в действие през 1977 година и е единственият такъв..
"Позицията на правителството е константна. Българската православна църква (БПЦ) е една и неделима. Нейното единство е от особена важност за обществото. При..