Една голяма и впечатляваща изложба бе открита в „Двореца” на Националната галерия. Това е наистина първият дворец на българските князе (Александър Батенберг и Фердинанд) след Освобождението на България през 1878 г. А сега част от залите му са изпълнени с празничен дух, озарени от шедьоврите на някои от най-добрите български художници. Те са част от сбирката на известния спортист, колекционер и дарител Боян Радев. С тази изложба Радев отбелязва 50 годишнината на своята втора олимпийска титла по борба класически стил от Мексико-1968. По думите на големия състезател, по този повод той е поставил на първо място изкуството; в спортните среди годишнината от олимпийското злато ще бъде отбелязана през септември.
С бурни ръкопляскания присъстващите на откриването посрещнаха Боян Радев и директора на Националната художествена галерия Слава Иванова.
Начинът, по който посрещнахте Боян Радев, сам по себе си е показателен, каза Слава Иванова. Разбира се, името на Боян Радев е знак. То е символ на гордост, символ на победа, символ на отстояване, символ на упоритост и самоотверженост. Тази вечер за всички нас е особен празник. Националната галерия отваря врати с една изложба,която представя за първи път така наситено и така богато колекцията на Боян Радев. Да, всички сме чували за Боян Радев, големия шампион. Както той самият обича да се шегува, но всъщност е истина: “аз съм национално богатство“. Да, той е национално богатство. Така е – два пъти олимпийски шампион, световен шампион. Но това е само част от неговия жизнен път в спорта. А останалата част е посветена на изкуството. Изкуството запълва живота му от момента, в който отваря очите си до мига, в който може би сънува картините – всички тези прекрасни произведения. И тъй като в Националната галерия винаги сме смятали, че всяка колекция е част от националната, ние широко отваряме врати за тази наистина блестяща сбирка.
Макар и много мащабна, изложбата има своите тематични акценти. Един от тях е творчеството на артистичната група „Бараците”. Това са Васил Бараков (1902-1991), Давид Перец (1906-1982) и Златю Бояджиев (1903-1986). В тяхното творчество българската живописна традиция по оригинален начин преминава към по-модерен израз.
Отделни зали са посветени на редица великолепни български художници, които могат да бъдат наречени национални класици: Васил Стоилов (1904-1990), Бенчо Обрешков (1899-1970), Илия Петров (1903-1975) и др.
Представени са и някои модернисти, като Жорж Папазов (1894-1972), работил предимно във Франция. И една любопитна подробност – на изложбата могат да се видят и картини от Сирак Скитник (Панайот Тодоров, 1883 – 1943), първия главен уредник на Българското национално радио. Преди да заеме този пост през 1935, той е вече известен като художник и писател.
Скъпи българи, много съм горд с вас, с тази вечер на откриването на моята колекция от различни автори – каза Боян Радев. Бъдете горди, че сте българи, уважавайте се и си помагайте. Аз нямам думи да благодаря, нямам думи да говоря повече, отколкото каза директорката на музея. И пожелавам на нея повече такива шедьоври да идват в тази галерия. И да бъде горда с онова, което прави за българското изкуство. Бъдете живи и здрави!
Това няма да е последната изложба от сбирката на Боян Радев в Националната галерия. В присъщия на колекционера леко загадъчен стил той каза, че скоро ще има нова изложба със също толкова картини, но от един автор.
Снимки: Венета Павлова и БГНЕСТази вечер, 13 ноември, в Зала 1 на НДК в София започва 38-ото издание на Киномания. Началото на кинопанорамата ще бъде дадено с най-новия игрален филм на режисьора Милко Лазаров "Стадото”, чиято световна премиера беше преди месец в Лондон, в..
Инициативата на програма "Христо Ботев" на БНР, започнала през 2021 г., се фокусира върху постиженията на писатели, поети, драматурзи, художници, музиканти, актьори, композитори, кинодейци и представители на българското танцово изкуство, чието..
Преди дни в Благоевград беше представен цветен графити-стенопис, създаден във връзка със 20-ата годишнина от членството на страната ни в НАТО. Стрийт-арт творбата може да се види на ул. "Славянска" №65 и е реализирана с подкрепата на..