Нездравословното излагане на вредни за зрението лъчения, както и застаряването на населението, превръщат нарушеното зрение във все по-често срещан проблем, за който няма дълготрайно решение. Според статия, публикувана в специализираното медицинско издание The Lancet Global Health, броят на слепите по света нараства, като през 2020 се очаква да достигне до 38,5 милиона души, а до 2050 година – да се утрои до 115 милиона.
България не е щастливо изключение от тази тенденция. Принудени да приемат съдбата си, незрящите хора у нас често стават заложници в собствения си дом, заради непригодната за техните нужди градска среда. Наетите на работа са единици, а всички останали сякаш остават невидими. И все пак, надеждата, че отношението към хората с увреждания в България ще се промени, остава. За това свидетелстват опитите на някои млади предприемачи, приели за своя мисия възможността да накарат хора с подобни проблеми да повярват, че мечтите им могат да станат реалност. Именно вярата в мечтите отвежда двама незрящи младежи при Боян Симеонов и Васил Спасов. Молбата им е само една – да започнат да изучават музика. Откровеността и смелостта им кара Боян да ги представи на своите съмишленици в първото рок училище у нас, но и да помисли сериозно над възможността за разработване на специална програма за обучение по музика на хора със зрителни увреждания. Идеята не е нова за света, но в България реално никой не предлага адаптирано музикално образование за незрящи.
Структурата вече е факт, а каква е целта ѝ и с какви средства ще бъде постигната, обяснява Боян Симеонов:
За да получат необходимото финансиране, Боян и Васил описват идеята си под формата на проект, наречен „Виждам чрез музиката“ и кандидатстват по програма, подпомагаща реализацията на социални проекти. В периода 15 януари-3 февруари 2019 г. им предстои участие във финално гласуване, след което ще стане ясно кои 3 от одобрените 5 проекта ще получат средства.Желанието на двамата предприемачи е да завършат идеята си възможно по-скоро, за да могат всички да имат равен достъп до изкуството.
Според Боян шансът на младежите със зрителни увреждания да създадат нещо свое в сферата на музиката с помощта на таланта и знанията, получени от техните ментори, ще им вдъхне увереност, че могат да реализират всичко, което си пожелаят. Музиката е само една от хилядите теми-табу, превърнати от чуждото мнение в нещо невъзможно за хората с увреждания – споделя Боян Симеонов и се надява, че скоро клишетата за „невъзможната реализация“ на тези хората ще отпаднат, а те ще могат да заживеят като всички останали.
Снимки: rockschool.bg
През нощта облачността ще се увеличава. В низините и котловините, след временно подобрение на видимостта, ще се образува мъгла или ниска слоеста облачност. Ще духа слаб вятър от изток-югоизток. Минималните температури ще бъдат между минус 2°..
Едва 25,7% от българите са за въвеждането на еврото от 1 януари 2026 г ., а 30,8% приемат въвеждането като задължително условие на членството ни в ЕС, но искат то до стане по-късно . Останалите се колебаят. Според проучване на социологическа агенция..
Условията за зимни спортове и преходи в планините са добри . Според информацията на сайта на Планинската спасителна служба на Българския Червен кръст, времето в планините е слънчево и тихо, на места по високите части подухва слаб вятър. В..
През 2032 година България и Дания ще изберат свои градове за титлата "Европейска столица на културата". Процедурата ще започне през 2026 година,..
Празнично и с почит към 143-ата годишнина от рождението на Владимир Димитров – Майстора, Градската художествена галерия в Кюстендил връчва Националната..
"Ако го няма твойто вино лудо, животът няма да е чудо!" – строфата е от песен, посветена на един от най-старите и почитаните празници по нашите земи –..