Дните около големите християнски празници като Рождество Христово са заредени с особена радост, която трудно би могла да се опише. А за вярващите, които искат да споделят това усещане сред ближни, местата за поклонение са прекрасна възможност. Там празниците са с особена благодат, отбелязва отец Стилиян Табаков от столичния храм „Св. Андрей Първозвани“. А докато трае поклонническото пътуване, според отеца, има много време, през което хората да чуят и осмислят много истини, свързани с вярата.Затовапоклонническият център „Св. Йоан Рилски“ към Софийската света митрополия използва именно тази възможност за събирането на вярващите на едно място и им осигурява лектор, който да представя образно както маршрута, така и самите места за поклонение, казва свещеникът и добавя:
Основното време, в което се организират поклоннически пътувания, е когато хората са свободни – по празници, почивни дни, както и около конкретни чествания на светии и манастири. Така например за празника на Св. „Четиридесет мъченици“ се ходи до Врачешкия манастир, по време на Великия пост, както и за празниците на Св. Григорий Палама и Св. Димитър Солунски – до Солун. Дните след Рождество Христово са подходящи за поклонение до желязната църква „Свети Стефан“. Периодът след Рождественските празници носи особена благодат, казва отец Стилиян и добавя:
Ние имаме прекрасна голяма църква, която е сред най-посещаваните туристически обекти, собственост на България в Истанбул. Организирали сме пътуване буквално за празника на светеца на 27 декември. От една страна хората да се насладят на Светата Божествена Литургия в самия храм, от друга да подкрепим местната християнска общност. Когато ние отидем организирано с автобус, миряните там усещат не само нашата любов, но и благословията да отбележат заедно с нас светията. Празниците са време за радост и затова се опитваме да направим тази радост двойна.
Миналата година бе открита реставрираната Желязна църква, която е сред перлите на християнския свят.
За нас Константинопол (дн. Истанбул) е градът на православните християнски царе. За съжаление много малко от някогашните християнски храмове там са действащи. Сред тях е и „Света София“, един от най-величествените и скъпи православни храмове в света, превърнат в музей. Единствената черква, в която може да се извърши богослужение, е българската „Свети Стефан“. Тя е уникален архитектурен паметник, построен не само с много средства, но и с много любов и вяра. Отбелязвайки Св. Стефан в такъв храм, носещ неговото име, изпълва душата с особена наслада, същото се отнася и за св. Димитър в Солун, за Св. Георги в Лида (дн. Лод, Израел). Имаме идея за поклонническо пътуване до гроба на Св. Георги в древна Палестина за празника на Светеца на 6 май, съчетано с поклонение и до Светите земи. Лида се намира на територията на днешен Израел и така можем да съчетаем в едно пътуване всички християнски светини. Много от мъжете, които имат възможност да отидат на празника на Св. Георги в Зограф, ще усетят особената тържественост и молитвеност в този светъл ден. Има много такива места, които са неописуеми с думи, защото трябва да се усетят с душата. Това усещане носи онази радост и светлина, която само Бог ни дава.
Снимки: БГНЕС
На третия ден на Рождество Христово, 27 декември, Православната ни църква почита паметта на свети Стефан – първият християнски мъченик. Името му означава "венец" , "корона" и произлиза от гръцки "στέφανος" (stéphanos). То символизира победа и чест,..
На залез слънце от 25 декември еврейската общност започва да празнува Ханука. Началото на празника е на 25-ия ден от еврейския месец кислев и според годината може да се падне през ноември или декември. С паленето на 9 свещи или ритуално масло в..
С тържествени богослужения Православната ни църква отбелязва Рождество Христово. Празничните богослужения започнаха още на Бъдни вечер с тържествено бдение. Стотици миряни се събраха в катедралата "Свети Александър Невски" в София, където патриарх..