Слушайте!
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Ивайло Василев с първа награда от конкурса „Щелкунчик“ в Москва

Снимка: dberbatov.org
Ивайло е едва на 11 години, но вече е натрупал известност, която се умножава с всяка следваща награда. Ръцете на това дете „хвърчат“ – казва за него българинът Владимир Владимиров, преподавател по пиано в Мадрид. Ивайло има много красиво звукоизвличане, освен това композира за пиано и цигулка. Малко деца на тази възраст се разсвирват с прелюдиите на Рахманинов, с тригласни инвенции на Бах и с етюди от Дебюси. Въпреки крехката си възраст, той е широко скроена личност. Ивайло е ученик в Националното музикално училище „Любомир Пипков“ в класа на Емилия Канева. Известен педагог, тя е изградила много отлични български пианисти, спечелили награди на престижни конкурси.


Преди дни Ивайло се класира на първо място на международното състезание „Щелкунчик“ („Лешникотрошачката“) за деца до 14 г. Телевизионният конкурс е учреден от руския телевизионен канал „Култура“ през 2000 г. и оттогава се провежда ежегодно. Според регламента децата минават през три тура. Самият финал е със съпровод на оркестър, дирижиран тази година от Миша Дамев, който е бил и член на журито. Ивайло Василев е свирил третата част на Концерт № 12 в ла мажор от Моцарт. Същото произведение ще изпълни и през април заедно със Симфоничния оркестър на БНР.

Председател на клавирното жури е бил известният руски пианист и педагог Дмитрий Башкиров, а Ивайло е бил един от най-малките финалисти. Предишната му награда е през 2017 г., на седмото издание на международния клавирен конкурс „Анна Артоболевская“ (руска пианистка и педагог) в Москва, където отново печели първо място. Тогава изпълнил 8 произведения, а на заключителния концерт, покорил публиката с „Детски игри“ от Модест Мусоргски. Извикали го на бис и той имал възможността да представи интерпретацията си на „Токатина-колаж“ от „Полифонична тетрадка“ на Родион Шчедрин. В Москва 10-годишният (тогава) пианист попада на „Шест музикални момента“ от Рахманинов. Започва да разучава четвъртия от тях и много му харесва. След това с него се явява на конкурса De Bach au jazz в Гърция, в който се състезават пианисти до 25-годишна възраст, но голямата награда е една за всички възрастови групи. Печели я Ивайло.


В един от най-новите учебници по музика за българските училища Ивайло разказва на първокласниците за пианото като инструмент, а в електронния вариант са включени негови изпълнения. Той се надява да влезе в учебниците по музика и като композитор с някои от творбите си – „Село“, „Скерцо“ и др. Вече е сбъднал мечтата си да свири в столичната зала „България“. Много би искал един ден да стигне и доRoyal Albert Hall. С парите от наградите и стипендиите, които печели, смята да си купи черен роял, за да свири на него у дома.

Още от категорията

Пламена Мангова и Райнер Хонек

Сюрприз за българската публика – първи съвместен концерт на австрийския цигулар Райнер Хонек и пианистката Пламена Мангова

Малко познати произведения в изпълнение на изключителни музиканти очаква столичната публика на 6 ноември в зала "България". Ще прозвучат Вариации върху тема на Франк Бридж, оп. 10 – ранна творба на Бенджамин Бритън , посветена на неговия учител по..

публикувано на 02.11.24 в 08:45

"Зайди, зайди"

Една от най-красивите, вечни песни на България е "Зайди, зайди, ясно слънце ". Счита се, че като мелодия съществува от поне пет века. У нас е популярна с текст, който се среща в сборника от народни песни и стихотворения "Нова песнопойка", съставен..

публикувано на 01.11.24 в 10:15

Започва есенното издание на Plovdiv Jazz Fest

Plovdiv Jazz Fest празнува тази година своя десети рожден ден с програма с някои от най-големите имена в света на джаза. Есенното издание ще огласи втория по големина град в България - Пловдив, от 1 до 3 ноември с общо шест концерта в основната..

публикувано на 01.11.24 в 06:10