На 16 януари т. г. в сградата на Съюза на българските журналисти със съдействието на асоциацията за приятелство „България-Куба“ се проведе среща на посланичката на Куба у нас Н. Пр. Каридад Ямира Куето Милиан с журналисти и приятели на Острова на свободата. В неформална обстановка посланичката разказа за Куба днес, 60 години след революцията, както бе обявена темата на срещата.
Революцията в Куба побеждава на 1 януари 1959 г., сваляйки от власт диктатора Фулхенсио Батиста. Две години по-късно САЩ къса дипломатически отношения с острова, а през 1962 г. въвежда срещу него пълно ембарго, което остава в сила до днес. Мнозина се питат, как успяваме да оцелеем. Отговорът е – благодарение на силата на кубинския народ, а така също на голямата международна солидарност по отношение на Куба. За нашата страна е изключително важна и подкрепата на България през всичките тези години“, – коментира кубинската посланичка.
Допълва, че в годините след победата на революцията хиляди българи – специалисти в различни области, са работили в Куба и са помагали за изграждането на социалната и икономическата система в страната. На част от тях децата им се раждат на кубинска земя или срещат там своите половинки, имат внуци, които са кубинци. Затова връзката между Куба и България е много специална, подчертава Каридад Ямира Куето Милиан.
Днес Куба вижда в науката възможност за преодоляване на икономическите проблеми на страната. Успехите на кубинската наука са добре известни по света – в областта на биотехнологиите, лекарствата срещу рака, туберкулозата, диабета. Кубинските лекари също играят важна роля в световното здравеопазване. Те отиват в Африка да се борят срещу ебола, в Хаити, в различни части на Латинска Америка, където местните лекари не искат да отиват, в най-откъснатите райони на Амазония, посочва кубинската посланичка. Всъщност, може би това е добра сфера за евентуално бъдещо сътрудничество между нашите две страни, предвид кризата с медицинските кадри, която изпитва България?
Каридад Ямира Куето Милиан връчи акредитивните си писма на президента Румен Радев в края на ноември 2018 г. Затова Радио България я попита какви ще бъдат приоритетите в работата ѝ като посланик на Куба в нашата страна. А тя отговори: Първата ми задача е да съдействам за развитието на приятелските отношения и разбирателството между нашите два народа, уважението, независимо от нашите различия, да съсредоточим вниманието си на това, което ни обединява и да оставим настрана това, което може да ни разделя. Това е основната задача на дипломацията. Също така ще се съсредоточа върху възобновяването на икономическите и търговските връзки, възможностите за инвестиции, връзките в областта на културата и образованието.
По време на срещата кубинската посланичка се спря и на други актуални теми, като тази за румънското европредседателство и за Европа на две скорости. Една от изключително обсъжданите тези дни теми е поемането на председателството на Съвета на ЕС от Румъния на ротационен принцип. Някои казват, че тя не е готова за европредседателството. Много е важно обаче Румъния да бъде подкрепена. Ние сме убедени, че всяка страна, колкото и малка да е тя, трябва да има равен шанс. Куба вярва, че силата на Европа е в нейното единство, и че не трябва да има Европа на две скорости, изтъкна Каридад Ямира Куето Милиан.
Хулио Веласкес е новият старши треньор на представителният тим на "ПФК Левски". Договорът на специалиста е за срок от една година и половина, съобщиха от клуба. В щаба му влизат помощник-треньорите Фернандо Гаспар Лаборие и Дарко Тасевски, треньорът на..
Арменците празнуват Бъдни вечер на 5 януари. По този повод в Арменската църква в София ще се отслужи предпразнична служба за Бъдни вечер. Ще се извърши освещаване на нарове ("нур орхнек"), които след службата ще бъдат раздавани на миряните. Празничната..
През 2025 година по план трябва да бъде завършен първият в България и Югоизточна Европа радиотелескоп, известен като LOFAR-BG. Той ще е част от нидерландския Институт по радиоастрономия ASTRON, съобщи репортерът на БНР Добромир Видев. Съоръжението с..
Борисовата градина в сърцето на София отново ще се превърне в сцена за традиционния за Перник фестивал "Сурва". За трета поредна година софиянци и гостите..
На 4 януари честваме 147 години от освобождението /1878/ на София, която по-късно става столица на България, от османска власт. Боевете за София в рамките..
Русе вече може да се похвали с най-дългия дървен пешеходен мост в България. Съоръжението беше открито в края на 2024-та в Лесопарк "Липник". Мостът с..