Слушайте!
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Отец Ивелин Генов: Папа Франциск ще даде знак за християнско единение

Градът с най-голямата католическа общност у нас – Раковски, се готви да посрещне Светия отец на своя земя на 6 май. Над 50 хиляди вярващи се надяват да се молят заедно с папа Франциск на градския площад и да отнесат в сърцата си думите, с които ще ги окуражи да останат верни на Христос в тези дни на изпитания.

Младият отец Ивелин Генов от църквата “Пресвето Сърце Исусово” в Раковски казва, че визитата на папата е повод духовниците да припомнят на хората кой всъщност е той.

Снимка: личен архив И ние се възползваме от този момент, за да им обясним, че за католиците той е онзи римски епископ, който бди над своя поверен народ и видим знак на Божието присъствие и любов на Земята. Но има и духовната отговорност да подхранва единството и общението – не в еднообразието, а в различието.

Единство и общение – включително в разделената Христова църква. Именно през тези дни папата даде началото на Седмицата за молитва за християнско единение.

Католическата църква е силно ангажирана в този икуменичен диалог, защото такова е посланието на нашия Господ – да сме едно и кои сме ние, та да вървим разделени – отговаря свещеникът, попитан дали Светият отец ще въвлече в този диалог представителите на другите църкви у нас. – Не знам дали би го направил с конкретни слова, с конкретни документи, но със своето присъствие, макар и за няколко дни в нашия живот, той ще даде знак именно на това желание – да бъдат всички едно, “както Ти, Отче, си в Мен и Аз в Теб, така и те да бъдат в Нас”.

В своя понтификат папа Франциск често отива отвъд теоретичната страна, за да докосне екзистенциалните периферии, както ги нарича той, и нуждите на онеправданите.

Той желае да ни каже, че за разлика от нашата логика, не всичко се върти около икономиката – казва още отец Ивелин Генов. – Да, ние можем да управляваме нашия общ дом Земята, но само ако се придържаме към любовта – не като отвеяно понятие, а като конкретно действие. Затова и папата ни призовава да излезем от своите леговища на комфорт и така да се докоснем до мизерията, до действителността на всеки конкретен човек.

И непрестанно ни дава личен пример – можем да го видим на една трапеза с бездомните хора, да чуем призивите му да бъдем гостоприемни към мигрантите, да усетим съпричастността му към невинните жертви, посещавайки места на памет в различните страни. Не случайно той избира за свое мото заглавието на една енциклика – “Мир на света”, написана от “българския” папа Йоан XXIII, призоваваща ни да четем знаците на времето.

Ние и днес можем да прочетем много знаци, които не ни позволяват да живеем в любов и в мир, дори в нашата страна – продължава свещеникът. – И смятам, че посланието на папата ще докосне именно тези сфери – корупцията, аборта, ухажването на великите сили, произволът в законодателството, емиграцията, различните идеологии – все знаци, които раздират обществото ни.

Визитата на папата ще донесе много радост на 40 деца в града, които ще приемат в сърцето си Христос с помощта на светия отец.Това ще бъде сюблимен момент в техния живот, защото първото причастие е онзи огън, който разпалва в тях любовта, казва по този повод свещеникъти си припомня срещата си с папа Йоан Павел II в Пловдив през 2002 г. – най-големият дар за 14-ия му рожден ден.



Имах чувството, че няколко пъти папата гледаше в мен
– спомня си отец Ивелин Генов. – Така че той имаше тази харизма да прониква, да докосва всеки поотделно – не само като маса. Спомням си и думите в края на посланието му към младите: “Дайте своя принос страната на розите да се превръща все повече в земя на гостоприемство и мир”. Мисля си, че папа Франциск също ще отправи този призив към младежите в Раковски – да бъдем гостоприемни, да не се затваряме в себе си и да разпространяваме мира, който сме получили от Христос на всеки срещнат. И не знам какво по-красиво пожелание може да направи един папа на подрастващите, които самият той нарича “бъдещето на света”.

Снимки: БГНЕС



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Още от категорията

Честваме св. Андрей Първозвани, смятан за покровител на древните българи

На 30 ноември православната ни църква почита паметта на св. ап. Андрей. Той е брат на свети първовърховен апостол Петър и се нарича Първозвани, понеже пръв от апостолите бил повикан да тръгне след Спасителя. От ранни години презирал суетата на..

публикувано на 30.11.24 в 05:30

Елегията за Западните покрайнини отзвучава като реквием

Преди 105 години, на 27 ноември 1919 г., в парижкото предградие Ньой сюр Сен е подписан договор, който официално слага край на участието на България в Първата световна война (1914-1918). Историците определят документа като "поредната национална..

публикувано на 27.11.24 в 08:25

Почитаме свети Климент Охридски – първоучител на българския народ

На 25 ноември Българската православна църка почита паметта на св. Климент Охридски. Виден архиепископ, учител и книжовник, той е един от най-изявените ученици на братята Кирил и Методий, светите Седмочисленици – първоучителите на българите. След..

публикувано на 25.11.24 в 09:25