Какви са методите за защита на потребителите от фалшивите новини и можем ли да изградим имунитет срещу тях в информационния век, в който живеем? Отговор на тези въпроси потърси дискусията „Имат ли значение фактите? Дезинформацията като инструмент по време на избори“, проведена в София. Журналистът Светослав Иванов влезе в ролята на своеобразен домакин на събитието, в което свои гледни точки по темата, изложиха експерт от Европейската служба за външна дейност и няколко млади предприемачи от Испания, Великобритания и Ирландия. Младежите представиха свои разработки за борба срещу фалшивите новини и дезинформацията. Един от тях– британецът Сам Джефърс, е автор на любопитния софтуер, създаден след референдума за Брекзит, „Who targets me?“. Неговата цел е да помогне за спирането на целенасочената реклама и послания по време на предизборни кампании. Изтегляйки тази програма, потребителите имат възможност да се информират много по-пълноценно за кандидатите, използващи агитационните съобщения и реклами, за да спечелят техния глас в изборния ден. Ирландецът Крейг Дауйър – съосновател на инициативата за прозрачен референдум, насочи вниманието към референдума за абортите, проведен в страната през май миналата година, когато ирландците гласуваха за либерализацията на закона. Крейг заяви, че за разлика от съществуваща регулационна рамка, която обхваща кампаниите в радиото и телевизията, техните проучвания сочат, че социалните мрежи не подлежат на контрол и са „Дивият запад на кампаниите“. Проблем според него е и фактът, че въпросът за въздействието им върху резултатите от изборите винаги се задава постфактум, когато жребият е хвърлен, а топката е в полето на анализаторите.
Интересно представяне на разработената от нея игра, направи испанката Марайе Аренсе. Тя накара публиката за няколко минути да започне да действа като един интернет „трол“. Според нея, ако потребителите се научат да мислят според шаблоните на платените писачи, много по-лесно ще се ориентират в истинността на новините.
В интервю за Радио България ръководителят на бюрото на Европейския парламент у нас Теодор Стойчев заяви, че ефективните методи за борба с фалшивите новини са част от нашите навици да се информираме. В дигиталния век, в който живеем, много по-лесно може да открием и сравним различни гледни точки за всичко, което ни интересува. Това ще позволи всеки да открие своя път към истината. А що се отнася до основните източници на фалшиви новини, Стойчев коментира:
Примерите за добри практики и постижения в борбата с невярната информация ще стават все повече, тъй като решение за този остър световен проблем все още няма. Превенцията срещу дезинформацията обаче ще продължава да зависи единствено от собствените ни усилия, тъй като европейските и международни регулации в тази сфера имат само краткотраен ефект.
Инициативата на британското посолство в София “Посланик за един ден“ ще се проведе за осма поредна година, под патронажа на вицепрезидента Илияна Йотова, съобщи прессекретариатът на държавния глава. Конкурсът е създаден по повод Международния ден на..
"Във Франция започнах работа като учител, но ми беше скучно. Започнах да се оглеждам – къде бих могъл да замина като преподавател по история и география. Появи се място в България." И така през 2007 г. Венсан Дюпюи, наскоро завършил педагог,..
200 български ученици на възраст между 11 и 15 години ще могат да се включат и това лято в космическите лагери на НАСА в Турция. Това каза за БНР–Варна Диляна Георгиева, програмен мениджър на програмата Space Camp Türkiye 2025. Конкурсът за..
През 2032 година България и Дания ще изберат свои градове за титлата "Европейска столица на културата". Процедурата ще започне през 2026 година,..
Празнично и с почит към 143-ата годишнина от рождението на Владимир Димитров – Майстора, Градската художествена галерия в Кюстендил връчва Националната..
"Ако го няма твойто вино лудо, животът няма да е чудо!" – строфата е от песен, посветена на един от най-старите и почитаните празници по нашите земи –..