Вече е факт първото издание на списание „Изживей България“ за 2019 г. Изкушените от български фолклор, традиционни занаяти и облекла отново имат възможност да прекарат полезни часове с богато илюстрованото двуезично издание в ръцете си. „Модерно, съвременно списание за традиционен бит и култура на български и английски език“, така издателят Светлана Радева определя облика на „Изживей България“.
Списанието трябва да е изненада за читателите, казва д-р Радева. Тук представяме Национален фолклорен ансамбъл „Филип Кутев“. Има интервю с проф. Елена Кутева, ръководител на състава и дъщеря на видния български композитор Филип Кутев и с една от солистките – Сорина Богомилова. Водеща тема на броя са маскарадните игри.
Материалът е подготвен от специалиста в тази област – Цветана Манова, с много красиви авторски снимки, но не от карнавала „Сурва“ в Перник, а от празниците, които традиционно се правят в пернишките села на 13 и 14 януари. Ръкоделието, което представяме този път е съвременен елек с гайтан, предложен от търговищката майсторка Миглена Терзиева. Материалът е съпроводен и с видеоклип, който качваме на сайта и фейсбук страницата на списанието. Представяме и Регионален исторически музей – Търговище.
Като самостоятелна институция, която се занимава с проучване и популяризиране на историята на търговищкия край, музеят функционира от 1960 г. В него се съхраняват повече от 25 хиляди находки от неолита до наши дни, като най-известна е Кралевското златно съкровище. То е открито през 1979 г. в гроб на висш аристократ, живял през 3 век пр. Хр. и се състои от 47 златни апликации с емайл, начелник, златни плочки с изображения на грифони, медальони с изображения на Херакъл, обеци, гривни за ръце, украса от сбруя на кон.
Търговище е родният град на Светлана Радева и настоящият брой на списание „Изживей България“ е своеобразен поклон пред традициите и културата, завещани от предците ѝ. От този край е и етнологът, който разработва друга любопитна тема на страниците на списанието – игрите на баба и дядо:
Този материал е плод на дългогодишната работа на етнолога Ивелина Велчева от историческия музей в Попово. Темата е обемиста, затова ще я публикуваме в два или три броя. Ивелина е обикаляла в продължение на години по селата и е разпитвала възрастни жени, които са ѝ разказали за броилките, за играта на челик. Поместваме и снимки на кокалчетата /от агне/, които се използват в тази детска игра.
Важен акцент е рубриката „Европейско финансиране за традиционно изкуство“ .
Тя е полезна за всички. Много малко българи знаят, че еврофондовете предлагат възможности буквално за всеки гражданин, стига да е инициативен, пробивен и да може да си гони собствения интерес. Тя се води от много сериозен експерт, и в този брой той разказва историята на едно младо семейство от село Слокощица, Кюстендилско, което прави от сарачеството /кожарството/ селски туризъм. Кандидатства по европейски фондове и доказва, че има поминък и на село. Втората част на материала на Александър Сапаревски разяснява възможностите за кандидатстване по различните европрограми.
Богатата колекция от български народни носии на д-р Ваня Велкова от Берлин също е намерила място на страниците на списанието.
Интересът към шевиците е много голям, в последните години те са на мода, казва Светлана Радева. Курсът по българска бродерия, който беше във втория брой на списанието е мое дело, но аз разчитам изключително много на контактите с останалите колеги, които работят в тази сфера. Неслучайно в този брой пускаме откъси от книгата на Стефка Михайлова от Кюстендил „Символи, знаци и схеми в българската народна шевица“, тъй като това, което правят изследователите в тази сфера, трябва да достига до повече хора на всякаква възраст.
Екипът на „Изживей България“ е категоричен, че много сериозна част от традиционните облекла се съхраняват от населението и повечето от тях са малко известни дори на музейните работници. „Това е причината в този брой да обявим конкурс „Носията на баба и дядо“. Очакваме снимка на въпросната носия, придружена с описание на историята ѝ. Имаме и награда- това е един комплект за гоблен „Бялата лястовица“ – авторска разработка на „Български гоблен“, уточнява Светлана Радева.
Снимките са предоставени от Светлана Радева
Карлос Насар спечели още едно престижно отличие от световното първенство по вдигане на тежести. Той бе обявен за Щангист №1 сред всички 232-ма участници на състезанието в столицата на Бахрейн Манама. Световният му рекорд от 405 кг в двубоя на..
Директори на училища, учители и родители настояват за пълна забрана на социалната мрежа TikTok в България. Причината са инцидентите, които не подминаха и българските деца в опит да изпълняват предизвикателствата "Супермен" и "Спайдърмен". Десетки..
При всички положения говорим за екокатастрофа. Въпросът е дали ще бъде локална, регионална или международна, коментира за БНР бившият екоминистър Борислав Сандов след инцидента с два руски петролни танкера пред Керченския пролив. Заради..
Предпразнично с БГ Бен в "България днес" – вестникът на българите във Великобритания ще..
Младши инспектор Мартин Нанчев взе отличието "Полицай на годината". Той е старши полицай на граничния контролно-пропускателен пункт "Царево" на..
В сряда , 18 декември, минималните температури в България ще са между минус 0 и 5°, в София се очакват 0°. През деня ще преобладава слънчево време,..