Най-често свързваме замърсяването на въздуха с дихателната система и респираторните проблеми, но ако разгледаме по-задълбочено причините за високата смъртност в съвременния свят, ще открием в основата им замърсяването с фини прахови частици (ФПЧ). По данни на Европейската агенция за околна среда (ЕАОС) всяка година над 400 000 души в ЕС умират преждевременно заради замърсяването на въздуха, а в България – 15 хиляди (по данни на СЗО). Статистиката на Световната здравна организация в глобален план е още по-стряскаща – 7 милиона годишно.
Не случайно сред най-сериозните публикации за миналата година в European Heart Journalе един анализ за ролята на замърсяването, специално с ФПЧ за сърдечно-съдовите заболявания, отбелязва кардиологът проф. Иво Петров, национален консултант по инвазивна кардиология. В нея на базата на множество проучвания се доказва, че:
Специалистите от СЗО са категорични, че фините прахови частици и особено фракцията РМ 2,5 с размери под 25 микрона не само се вдишват, но и попадат в кръвоносната система и, заедно с вредните газове, имат токсичен ефект върху сърцето, увреждат кръвоносните съдове предизвикват инфаркти, инсулти, включително бъбречни и панкреасни заболявания. И ако тютюнопушенето, злоупотребата с алкохол и наркотици е личен избор, то замърсяването на въздуха е въпрос на обществена отговорност.
Праховите частици се отделят от изгарянето на твърди и течни горива, промишлени дейности и др. В България двата основни източника на замърсяване са битовото отопление (40 на сто) и транспортът (60 на сто). Само от автомобилния трафик замърсяването с ФПЧ е 40 на сто. Допустимите стойности в рамките на ЕС са 25 микрограма на куб. метър, докато СЗО предупреждава, че вредното въздействие не бива да надвишава 10 микрограма. У нас обаче замърсяването е в пъти по-високо, заради което през 2018 г. Европейският съд е сезиран за неспазване на стандартите на ЕС за качеството на въздуха.
България има вече една наказателна процедура в напреднала фаза за чистотата на атмосферния въздух – следват финансови санкции, подчерта адв. Пламен Таушанов от Българската асоциация за закрила на пациентите по време на форум в София, посветен на проблема с въздуха:
Арменците празнуват Бъдни вечер на 5 януари. По този повод в Арменската църква в София ще се отслужи предпразнична служба за Бъдни вечер. Ще се извърши освещаване на нарове ("нур орхнек"), които след службата ще бъдат раздавани на миряните. Празничната..
През 2025 година по план трябва да бъде завършен първият в България и Югоизточна Европа радиотелескоп, известен като LOFAR-BG. Той ще е част от нидерландския Институт по радиоастрономия ASTRON, съобщи репортерът на БНР Добромир Видев. Съоръжението с..
Русе вече може да се похвали с най-дългия дървен пешеходен мост в България. Съоръжението беше открито в края на 2024-та в Лесопарк "Липник". Мостът с обща дължина 28 м е оборудван със стъклен парапет и 7 стъклени прозореца , които са част от пода...
Платформата за грамотност и правопис "Как се пише" за четвърта поредна година търси думата, която да опише максимално изминалите 365 дни на 2024 г...
И тази година по традиция стотици смелчаци от Калофер и цялата страна ще се впуснат на 6 януари - Богоявление, в мъжко хоро в ледените води на река Тунджа...
На 6 януари Българската православна църква отбелязва Богоявление. Според Библията, на този ден Йоан Кръстител покръстил Исус Христос в река Йордан...