Преди години, когато европейската екологична мрежа НАТУРА 2000 влезе в сила, част от българите, в т.ч. и политиците, я възприемаха повече като пречка, отколкото като предизвикателство за успешно развитие. Въпреки скептицизма експертите в областта на екологията, обединени от българо-швейцарската програма „Да свържем опазването на природата с устойчивото развитие на селските райони“, успяха да развият и приложат на практика икономическите възможности, които мрежата предлагаше. Постепенно природосъобразни начинания на местни предприемачи вдъхнаха нов живот в изоставени села в Западна и Централна Стара планина. Там, където времето сякаш е спряло и природата е останала непокътната, са фермите на Юлия Стоянова в с. Гинци и Десислава Върбанова в с. Благовец.
Това е най-големият проблем – липсата на работна ръка – допълва я Десислава Върбанова. – Цялата отговорност носим ние за всичко – и на пазара, и във фермата. Разчитаме единствено и само на себе си.
На себе си разчита и Теодор Пушкаров от с. Меляне, който има 150 кошера пчели в зона от мрежата НАТУРА 2000 „Западен Балкан“. Пчеларството е начин на живот:
Целият ми съзнателен живот е минал в това. Радвам се, че съм в тази зона, заради това, че районът е чист. От друга страна тази част на страната е обезлюдена и ако се наложи няма кой да ти помогне. Въпреки това ми харесва да съм тук.
А за да има икономически растеж в тази област, не трябва да има пречки пред биологичното земеделие.
Благодарение на мрежата фермерите, чиито земеделски площи попадат в нея, получават за един декар по 12 лв. евросубсидии, без доплащане от страна на държавата. Сред тях е Петър Георгиев от с. Исперихово, който обработва земя в защитена зона НАТУРА 2000 по директивата за птиците и някои растителни видове:
Хората, които се занимават с биоземеделие обаче, се чувстват застрашени от административните пречки и промени в законодателството.
През последните месеци реномирани сертифициращи компании се оказаха с отнети лицензи, без това да допринася за качеството на продукцията.Стотици земеделски производители са пред фалит, поради забавени плащания. В допълнение към тези проблеми министърът на околната среда и водите Нено Димов настоява за промени в Закона за биологичното разнообразие, които могат да доведат до редуциране на зоните от НАТУРА 2000. Всичко това доведе до протести от страна на собствениците на малки и средни био стопанства.
Снимки: bioferma.org и Дарина Григорова
През 2025 година по план трябва да бъде завършен първият в България и Югоизточна Европа радиотелескоп, известен като LOFAR-BG. Той ще е част от нидерландския Институт по радиоастрономия ASTRON, съобщи репортерът на БНР Добромир Видев. Съоръжението с..
Русе вече може да се похвали с най-дългия дървен пешеходен мост в България. Съоръжението беше открито в края на 2024-та в Лесопарк "Липник". Мостът с обща дължина 28 м е оборудван със стъклен парапет и 7 стъклени прозореца , които са част от пода...
Розовото фламинго се смяташе за екзотичен вид за България, но от няколко години цели колонии избират езерата около Бургас за свое пребиваване. В момента повече от 450 екземпляра обитават бургаските влажни зони . Екзотичните птици никак не се..
Година на политическа нестабилност и противопоставяния не толкова на идеи за излизане от дългогодишния властови ребус, в който се намира България, а на..
Часовникът на кукления театър е една от емблемите на град Стара Загора вече 48 години. Той е пуснат в действие през 1977 година и е единственият такъв..
В "България днес" на 7 януари ви срещаме доайена на българската общност в..