Джулиано Долло е фотограф и оператор с интересна биография. Артистичният му псевдоним е Хулио Дожо. Роден е през 1992 г. в Германия, откъдето е баща му – агент по недвижими имоти. Майка му е българка и по професия е художничка. Владее двата си родни езика, английски, испански, но на български се изразява по-добре в разговор, отколкото в писмена форма. Като дете всяка година е прекарвал ваканциите при семейството си в България – в Добрич, където е родена майка му или в село Подслон – при баба и дядо. Оттогава датира и страстта му към фотографията и кратките филми. Първо снима с камерата на баща си, след това се сдобива със собствена. По образование е инженер, но преди няколко години решава да се отдаде изцяло на любовта си към киното. През април тази година, на фестивала Master of Art, Джулио спечели наградата за кратък филм с „Умната“ – петминутно видеопътешествие из България.
Филмът е посветен на моята баба Мария Димова, която си отиде преди две години. Тя е сред хората, които бяха моя модел за подражание когато се изграждах като личност и тази загуба е много труден момент. Моята баба постоянно ми напомняше: „Умната!“ В смисъл на: „Бъди мъдър в своите решения и действия“. Тя ме караше да вярвам в себе си, и че всичко ще се развие по най-добрия начин, благодарение на тази вяра. Освен че имам смесен произход, семейството ми е свързано също с Испания, където живяхме доста години – Коста Бланка, което е в източната част на страната. Така че имам контакт с много култури. Искаше ми се културният микс, който е дълбоко в личността ми, да бъде показан в този кратък филм. Идеята за него ми дойде отвътре. Имам добро сътрудничество с музиканти, с които заедно обсъждахме музиката, за да може тя да допълни и развие идеята. През годините съм направил стотици кратки филми. За „Умната“ пътувах из България осем седмици – по брега на Черно море, почти до границата с Румъния, нос Калиакра, Варна и надолу чак до с. Резово.
Обработката на заснетия материал е продължила няколко седмици. Джулио споделя, че е работил повече от 14 часа на ден. Елементи от филма, които в готов вид са по-малки от секунда, понякога са отнемали часове. Това е документален филм за природата и културата на България. Посветен е не само на моята баба, но и но мен самия – за да е мой сигурен източник на вдъхновение, да го гледам когато се почувствам несигурен или демотивиран – казва още младият творец. Фестивалът в България е първият конкурс, в който участва, но планира да покаже „Умната“ в няколко кино-училища. Решен е да продължи да търси сътрудничество с български туристически компании и различни медии. А на въпроса как би продължил изречението „България е красива страна…“,отговаря:… а аз бих искал, чрез моите кратки филми, да я популяризирам по цялото земно кълбо сред хора от всички възрасти, да бъда посланик на тази красота, с подкрепата на приятели и съмишленици.
Най-новият български филм "Преди да забравя" от днес може да се види в кината. Той пресъздава тъжната реалност на една от най-разпространените съвременни болести – деменцията. Сценаристът Теодора Стоилова-Дончева се вдъхновява от действителни събития...
Тази вечер от 18.00 ч. в "Квадрат 500" в София се открива изложба, представяща колекцията на Националната галерия, която съдържа двадесет и един графични листа от Пикасо (1881–1973). Работите са тематично свързани с негови и на други автори..
Книги на български автори бяха включени в литературни класации в Словения за 2024 година. Това съобщават от посолството ни в Любляна на своя сайт. Неотдавна издаденият превод на романа "Случаят Джем" на Вера Мутафчиева попадна в списъка на..
Новият български филм "Терапията", чиято премиера е на 7 февруари, е избран да участва в няколко международни фестивала в САЩ и Европа, съобщава БТА. Сред..
Десетото издание на фестивала Master of Art, което се открива на 7 февруари в столичното кино "Люмиер" , включва над 50 филма на различна тематика,..
Германският писател Даниел Келман представя романа си "Светлина и сянка" , съобщи "Гьоте институт". Срещата между писателя и читателите е на 7 февруари..