Във връзка с предстоящите на 26 май в България избори за евродепутати Централната избирателна комисия (ЦИК) вчера обяви плановете си за разкриване на изборни секции в чужбина, а днес президентът Румен Радев обсъжда с ръководството на комисията и други въпроси на вота.
Сред важните аспекти на подготовката е гарантирането на условия за сигурност на гласуването. Онзи ден МВР обяви денонощно открити линии (телефон 02/982 22 32 и e-mail izbor@mvr.bg) за съобщаване на нередности, касаещи специфичните му функции, а вчера обсъди с ЦИК и Държавната агенция за национална сигурност и по-широк кръг аспекти на сигурността, включително касаещи киберсигурността. На този етап основания за тревога няма, ако съдим по факта, че от началото на изборната кампания в края на април до днес в ЦИК са постъпили едва 15 сигнала за нередности, предимно с претенции за некоректно излъчване на агитационни послания. Силно впечатление прави рекордният брой секции, които този път ще са на разположение на гражданите зад граница – 191 в общо 64 държави. За предишните избори за Европейски парламент, проведени през 2014 г., България разкри 179 секции в само 35, или почти два пъти по-малко държави.
Ще могат да гласуват в чужбина не само постоянно пребиваващите там българи, но и такива, които по една или друга причина в изборния ден не са в родината. Онези, което са решили да гласуват извън родината, но не са подали предварително заявление, ще могат да упражнят правото си на гласуване само като попълнят заявление на място и уверят, че не са гласували другаде. Досега са регистрирани 7 неправителствени организации, желаещи да наблюдават изборите, като общият брой на заявените от тях наблюдатели е 63. Поискали са регистрация и международни наблюдатели от Европейския младежки форум и от Парламентарната асамблея за черноморско икономическо сътрудничество.
В "България днес" на 9 януари ви предлагаме да чуете интервюто, което Симеон Сакскобургготски даде специално за БНР. Монархът и бивш премиер на България, който обикновено се..
"Ако Народното събрание не приеме държавния бюджет за настоящата година, могат да последват протести". Това заяви в интервю за БНР главният икономист на КНСБ Любослав Костов. "За пореден път бюджетът става заложник на политическите интриги и на..
Българският език и култура ще продължат да се изучават в училища в Украйна, а украински студенти от български произход и занапред ще бъдат приемани приоритетно в нашите висши училища. За това се договориха образователните министри на двете страни проф...
Година на политическа нестабилност и противопоставяния не толкова на идеи за излизане от дългогодишния властови ребус, в който се намира България, а на..
Часовникът на кукления театър е една от емблемите на град Стара Загора вече 48 години. Той е пуснат в действие през 1977 година и е единственият такъв..
"Позицията на правителството е константна. Българската православна църква (БПЦ) е една и неделима. Нейното единство е от особена важност за обществото. При..