Детска книга, която освен задължителните елементи – да има вълшебна история и да буди у децата интерес към четенето, съдържа и семена за покълване. Зад идеята стои екип от български автори. Не само разказът, а всеки един детайл от четивото е в съответствие с екологичните ценности, казва Дарина Димитрова:
Те са заложени в нея – от производството и техническите специфики до авторската история, която е обработена от психолози, казва инициаторът на проекта. В разработката на книгата не са заложени бизнес идеите за печалба. Нашата цел е да се възприеме нейният смисъл от децата и възрастните, които я четат заедно. Използваните материали за изработката й са природосъобразни. Книжното тяло и корицата са направени от 100% рециклирана хартия, която не е избелвана с химикали. Фолиото на книгата е биоразградимо, а използваното мастило е хранително. Мастилото върху елементите, които се засаждат, е екологично и не вреди на почвата. Лепилото пък е от захар, брашно и вода.
В книгата е използван шрифт за хора с дислексия. На нейните страници има сертифицирани семена – специално подбрани и селектирани, на ядливи цветя, плодове, зеленчуци и саксийни видове. Те гарантират 98% кълняемост и са с малка форма, така че да могат да бъдат интегрирани в хартията, но и да са „в крачка” с детското търпение – подбрани са растенията с бърз растеж и поникване, за да бъдат ангажирани децата не само с посяването, но да видят и крайния резултат.
Разказът в детския роман засяга теми, актуални колкото за децата, толкова и за възрастните, но без намерението да дава поучения, уточнява Дарина Димитрова:
Историята е за момченцето Бобо Бермундо и неговите приятели и как те съвсем естествено, по детски, сформират бандата „Отряд ПиПеР”. Зад абревиатурата „ПиПеР” седят думите приключения, предизвикателства и решения. С много хумор са застъпени темите за загубата на спомена какъв бях аз преди и кой съм сега аз, както и за детската тревожност, страховете, емпатията, разбирателството и, разбира се – за околната среда. Нашата цел никога не е била да се превръщаме в ментори, да сочим с пръст и да казваме какви трябва да бъдат родителите или децата, а по-скоро с чувство за хумор да загатваме колко са важни търпението и личните действия, как с тяхна помощ се случва позитивна промяна, че човек е отговорен за живота си и околната си среда.
Дарина Димитрова казва, че обратната връзка, която получава екипът е най-важното за тях, както и че има желание, идеи и творческа енергия за нови проекти:
Получавали сме съобщения с благодарности и с допълнителни въпроси за книгата, и това ни носи страхотно удовлетворение и добавя смисъл към труда ни. Намеренията ни оттук нататък не са свързани с това да издаваме поредица от книги, а да правим смислени материали за четене. Искаме да изработим по нещо и за възрастни, и за тийнейджъри. Не е задължително то да е под формата на книга. Все още обаче сме на етап „зараждане на идея” и не можем да я представим напълно.
Екипът не е патентовал продукта си с желанието примерът им да бъде последван.
Снимки: личен архив89% от германските инвеститори в България отново биха избрали страната ни за свои инвестиции – сочи проучване на Германо-българската индустриално-търговска камара, проведено през 2024 г. Германия продължава да е ключов партньор от гледна точка на..
България е подала искане за извънреден конвергентен доклад на база разбирането, че страната покрива критериите за влизане в еврозоната, каза премиерът Росен Желязков при откриването на нова..
Изкуственият интелект сега е изграден изцяло от класически компютри с алгоритми, докато изкуственият интелект на базата на квантовите компютри ще е много по-бърз и функционален, казва докторантът Иво Михов от Центъра за квантови технологии на..
Точно преди 3 години, на 24 февруари, започна инвазията на Русия в Украйна – събитие, което събуди Европа 77 години след края на Втората световна война и..
Най-престижният форум на местната власт на Балканите – B40 ще се проведе в София между 24 и 25 февруари. Темата на софийското домакинство е “Бъдещето на..
На 24 февруари "България днес" е изпъстрена със събития и прояви общностите на сънародниците ни зад граница. Ще започнем с темата за свободата и бъдещето,..