На брифинг в София ЦИК представи машините за гласуване на евроизборите, които ще бъдат доставени на Секционните избиратели комисии на 24 май. Доставчикът и одитори от БАН и Софийския университет уверяват, че сигурността им е гарантирана.
От Института за развитие на публичната среда заявиха пред БНР, че се наблюдава повишено медийно отразяване на изборната кампания в 44-те следени от него телевизии, радиостанции, вестници, информационни агенции и сайтове.
В предизборните изяви на претендентите за място в Европейския парламент националните теми продължават да надделяват над европейските. Особено силно впечатление в това отношение направи едно вчерашно твърдение на кандидат за евродепутат от БСП, че ако победи на европейските избори на 26 май, БСП ще прекрати бойкота си на парламента и ще поиска вот на недоверие към правителството на Бойко Борисов.
Десет дни преди изборите, експресно проучване на Изследователския център „Спектър“ установява, че силите на двете водещи партии са практически изравнени – БСП е с 33,4 %, а ГЕРБ е с 33% подкрепа сред решените да гласуват. За ДПС подкрепата е 8,7%, но вероятно ще се повиши. В т. нар. патриотично-националистически спектър има изравняване на силите между „Патриоти за Валери Симеонов“ и ВМРО-БНД, като делът на подкрепящите ги е 4,1%. В лявото пространство има възход на „Коалиция за България“ (3,5%), а в дясното – на Обединението „Демократична България“ (4,1%), успяващо все повече да консолидира фрагментирания вот за т.нар. „градска десница“. Въпреки видимото си присъствие в кампанията, засега подкрепата на „Воля“ (1,7%) и „Атака“ (1,3%) изостава.
Чувствителни промени в това съотношение на силите тепърва са възможни предвид обстоятелството, че 29,3% от избирателите още не са решили кого да подкрепят, а са категорични че ще гласуват само 37,9% от избирателите.
Еврокомисията похвали напредъка на Черна гора към ЕС Северна Македония се нуждае от решителни действия и реформи, за да започне преговори с ЕС, пише в годишния доклад на Еврокомисията за напредъка на страните към пълноправно членство,..
Шестима мигранти загинаха след като автомобилът, който ги превозваше, се преобърна на брега на езерото Вая край Бургас. Преди катастрофата колата на трафикантите е била преследвана дълго от Гранична полиция между Китен и Бургас...
Домът на културата "Борис Христов" в Пловдив е домакин на ежегодния "Пловдив Джаз Фест". От днес до 9 ноември форумът събира джаз изпълнители от България и света като предлага разнообразна програма с концерти, майсторски класове и събития, насочени..
Във вторник минималните температури ще са от 8 до 13°, в София ще е около 9°. През деня валежи ще има над цялата страна, като по-значителни ще са в..
В сряда минималните температури ще са от 4 до 9°, в София ще е около 2°. Вятърът ще отслабне и ще стихне и на много места в низините и котловините ще бъде..
Размерът на средния осигурителен доход за страната за септември 2025 г. е 1882,97 лв., а размерът на средномесечния осигурителен доход за страната за..