Мартин Димов е вокал на група Стокхолм и вярва, че изкуството трябва да носи послание на публиката. Затова преди няколко години започват благотворителна кампания за събиране на средства на техните концерти за Фермата – приют „Приятели на четири крака” в с. Хотница, откъдето идва и намерението за организиране на концерт в селото.
Решихме да го направим на 18 май 2018 година. Отидохме, сковахме си сцената, намерихме си озвучаване. Получи се един много хубав концерт. Оттам се зароди идеята за следващото събитие, което ще е тази година, нарекохме го „Завръщане“ – разказва Мартин Димов. – Най-важното при „Завръщане“ е, че това е фестивал на самоорганизацията, т.е. публиката и артистите могат да участват заедно. Всеки може да се запише, няма такси за участие. До края ще могат да се включват хора, ако имат да представят поезия или нещо друго. Музикалната сцена е запълнена, но и някой от публиката може да се качи и да представи нещо, ако има останало време. Желанието ни е идеята за самоорганизацията, за помагане на българското творчество и на българското село да започне да се разраства.
Фестивалът не разчита на спонсори, както и артистите на хонорар. Според Мартин Димов в творчеството няма място за пресмятане на печалба. Парите са средство и те идват след добре свършена работа. Артистите и хората, които се занимават с всякакъв вид изкуство, трябва да поставят изкуството си на първо място и да не мислят за никакви пари – твърди вокалът на „Стокхолм“. Посетителите също няма да плащат вход, а събраните приходи от тениски и дискове ще бъдат дарени в полза на фестивала. Красивата природа и забележителности на Хотница са известни на пътешествениците в България и отстоят само на 20-тина километра от Велико Търново. Гостите на „Завръщане“ ще могат да къмпингуват в красивата местност, да се разходят по Хотнишката екопътека, която води до водопад Кая Бунар, затова са предупредени да си носят удобни обувки.
„Всички артисти на село” е един от лозунгите на фестивала.
Аз лично съм на мнение, че артистите трябва да се завърнат, ако изобщо са си тръгвали, към творчеството – поясняваДимов. – А природата е най-големият творец, т.е. контактът с природата ще вдъхновява артистите за творчество и едновременно ще се вдъхновяваме взаимно с публиката и с местните хора.
На второто издание на „Завръщане“ ще присъстват художници, писатели, комедиант, рок групи, рапъри. Част от имената в програмата са KOPRIVA, STOKHOLM, Бил Ка, Стоян Николов – Торлака, ПЧЪ, Група за изворен Фолклор „Сполука” от с. Пушево, Георги Кючуков, Моро, Свободен Рап Колектив и Хотнишките баби. Целта на фестивала не е печалба, а развитие, затова краткосрочната цел на организаторите е да надградят миналогодишното издание.
Дългосрочната е да се разрасне на повече места, т.е. в други райони дали селски, или малки градчета, и да покрием цяла България. Да стане нещо като движение, не поставям граница– посочва Мартин Димов. Това е много важно нещо, още по-важното е, че нямаме зависимост от спонсори. Ние разчитаме един на друг и по този начин се самовъзпитаме да действаме заедно като екип, възпитаваме се на действие. Това на нас- българите, малко или много, ни куца екипната работа и да действаме безкористно. Истинският артист трябва да е свързан с публиката си органично. За нас като творци това е най-важното и това ще развиваме – човечността, сърдечността и контакта с хората. Така че музиката и изкуството да е в полза на общността.
Второто издание на „Завръщане“ ще се проведе на 18 и 19 май в с. Хотница от 13 часа.
Днес Светейшият Български патриарх Даниил се срещна с министъра на външните работи Георг Георгиев. В съобщение на сайта на Българската патриаршия се посочва, че един от поводите за приема е освещаването на новия български храм в Лондон в края на..
По повод 125 години от смъртта на Капитан Петко войвода на 7 февруари в Тополовград откриват паметна плоча с лика му, съобщи БТА. Тя е дарена на общината от Наско Гелимачев и е монтирана на постамент в централната градска част.
"Лудогорец" продължава да поставя всевъзможни рекорди в българския футбол. Отборът от Разград, който завоюва 13 поредни титли на страната и е устремен към 14-а, осъществи най-скъпия трансфер, правен някога в България. Отборът продаде своята звезда..
Авиационният учебен център на Летище София получи акредитация от Световната асоциация на летищата (ACI) и се присъединява към елитната група от 21..
В „България днес“ на 7 февруари се спираме на актуалните събития от България и българските общности по света и правим обзор на по-важното от Балканите..
В "България днес" на 6 февруари опитваме да разберем как опитите на властите в съседна Сърбия да докажат съществуването на т.нар. "шопска нация"..