Генералният директор на ЮНЕСКО Одрe Азуле посети страната ни на 23 и 24 май по покана на президента Румен Радев. Сред темите, засегнати в разговора им, присъства тази за сътрудничеството между България и ЮНЕСКО, както и за приоритетите на страната като член на Изпълнителния съвет на организацията. „България е страна, допринесла за развитието на европейската цивилизация и работи за изграждането на мирен свят, основан на сътрудничество и пpеодоляване на етническите, религиозните и pаcовите pазличия“, заяви президентът. След срещата си с държавния глава ОдрeАзуле изтъкна, че организацията ще подкреписъздаването на Международен институт за устойчиви технологии у нас, който ще се фокусира върху медицинските изследвания. Припомняме, че тази идея бе лансирана от президента още през 2017 година при срещата му с г-жа Азуле в Париж. В рамките на своето посещение в София генералният директор на ЮНЕСКО се срещна с министър-председателя Бойко Борисов, както и с председателя на комисията по култура и медии в Народното събрание Вежди Рашидов, който поиска подкрепа от нея за включването на Желязната църква „Свети Стефан“ в Истанбул в списъка на световното наследство на организацията. Рашидов уточни, че вече са проведени първоначални разговори с Турция за това храмът да бъде обща кандидатура за двете държави. Одрe Азуле посети и Софийския университет „Св. Климент Охридски“, където изнесе публична лекция на тема „ЮНЕСКО и предизвикателствата на XXI век“. В нея г-жа Азуле говори за трудностите, пред които сме изправени днес и това, че те не могат да бъдат посрещнати без помощта на образованието, културата, науката и международното сътрудничество. Съществен проблем има и в областта на екологията – огромният екологичен риск, свързан със затоплянето на планетата и загубата на биоразнообразието. Що се отнася до технологиите, при тях съществено място заема въпросът как цифровизацията и изкуственият интелект променят начина, по който учим, по който общуваме, променят социалните отношения. Въпросът, свързан с екстремизма, е друго предизвикателство, с което трябва да се справим, а четвъртият важен проблем е за равенството между мъжете и жените. Всичко това са теми със световно измерение и не могат да се разрешат само от една страна, допълни Азуле, като посочи, че затова държавите трябва да действат съгласувано на регионално ниво.
В лекцията си в СУ тя акцентира върху защитата на културното наследство и разнообразието в цял свят, което е свързано с идентичността на народите. По думите й, познаването на наследството буди интерес към културата на другите. Тя посочи, че културата и наследството могат да са фактор за икономическо развитие, както и за постигане на мир след конфликти.
В края на лекцията си Одрe Азуле благодари на България за ангажимента й към ЮНЕСКО в областта на културата.
Силен вятър в понеделник вечерта доведе до отклоняване на шест полета до Летище София и отмяната на други пет. Рейсовете от Малта, Франкфурт, Виена и Мюнхен се приземиха в Скопие, а от Бергамо и Варшава - във Варна. Полетите за София от Варшава,..
На 18 ноември от 17,30 часа в Националната библиотека "Св. св. Кирил и Методий" в София ще бъде представен сборникът "Нова чуждестранна българистика". Той е разработен и издаден в рамките на Националната научна програма "Развитие и утвърждаване на..
Във вторник минималните температури ще са от 7 до 12°, в Източна България - между 12 и 16°, в София ще е около 9°. През деня ще бъде облачно и с валежи, главно в Северна и Западна България, които ще продължат и през нощта срещу сряда. На места там,..
Великотърновското Ново село е разположено на пътя между старопрестолната столица и град Севлиево. В землището му са откривани вкаменелости от миди,..
В "България днес" на 19 ноември слушайте: 04:30 - Актуално от България 17:34 – Фолклорна формация „Луди-Млади“ поддържа връзката с..
От страх и съмнения до радост и подкрепа – българите реагират различно на предстоящото въвеждане на еврото от 1 януари 2026 година. За някои то е логична..