„Предизвикателствата в живота не спират, но с йога те са по-цветни и... забавни“ – казва инструкторът по йога Людмил Дренски. Освен извор на здраве и мъдрост, източното учение му помага да преоткрие себе си в редица трудни моменти.
Людмил Дренски по професия е електроинженер. След двегодишно обучение в Националната спортна академия е сертифициран йога инструктор. Срещаме се в йога студиото, където в момента преподава.
Оборудването за упражненията с люлка представлява хамаци, закачени за тавана. Произходът на въздушната йога можем да търсим на няколко места в съвременността – от Испания и Америка.
Веднъж един потомствен индийски преподавател по йога дойде в нашето студио и, виждайки люлките, възкликна: „Това е описано още във ведите!“ – спомня си Людмил Дренски. – Тоест, тази практика се споменава още в древни свещени писания, не точно с този тип люлки, но като цяло още от стари времена има случаи, когато за йога са се използвали помощни средства – висене от дърветата или от стена.
Според Людмил Дренски въздушната йога би била подходяща за всички, ако практиката е разработена за конкретен проблем. Ако човек има индивидуални занимания с инструктор, който знае как да работи с люлката, би могло да се проведат занимания с широк диапазон. Груповите занимания не са подходящи за всички, поради различната физическа подготовка на всеки един човек. Въздушната йога е особено подходяща за децата. Повечето от тях нямат никакви задръжки с люлките. Основният проблем е задържането на вниманието, затова йога практиката трябва да им се поднася под формата на игра – споделя впечатленията си инструкторът.
При упражненията с люлките се натоварват всички мускулни групи, освобождават се притиснати нерви, подобрява се функцията на вестибуларния апарат… И все пак Людмил Дренски е категоричен, че резултатите са много индивидуални.
Не бива да забравяме, че все пак въздушната йога, както и йога практиката изобщо, са помощни занимания. Те не могат да бъдат основно средство за лечение, а могат да подпомогнат определен тип лечение – било то алтернативно или традиционно. Някои хора се чувстват по-щастливи и позитивни, други не се чувстват комфортно с люлките. Важен е цялостният режим – ако практикуваш два пъти седмично въздушна йога с люлка и през останалото време не правиш нищо друго, резултатите ще са нулеви, просто ще правиш едни приятни разходки до студиото и обратно. Лечението на което и да е заболяване, е много комплексно. То започва от ума, минава през храненето, духовната нагласа и цялостното осъзнаване на света, в който живеем.
Снимки: личен архив
През 2025 година по план трябва да бъде завършен първият в България и Югоизточна Европа радиотелескоп, известен като LOFAR-BG. Той ще е част от нидерландския Институт по радиоастрономия ASTRON, съобщи репортерът на БНР Добромир Видев. Съоръжението с..
Русе вече може да се похвали с най-дългия дървен пешеходен мост в България. Съоръжението беше открито в края на 2024-та в Лесопарк "Липник". Мостът с обща дължина 28 м е оборудван със стъклен парапет и 7 стъклени прозореца , които са част от пода...
Розовото фламинго се смяташе за екзотичен вид за България, но от няколко години цели колонии избират езерата около Бургас за свое пребиваване. В момента повече от 450 екземпляра обитават бургаските влажни зони . Екзотичните птици никак не се..
Платформата за грамотност и правопис "Как се пише" за четвърта поредна година търси думата, която да опише максимално изминалите 365 дни на 2024 г...
И тази година по традиция стотици смелчаци от Калофер и цялата страна ще се впуснат на 6 януари - Богоявление, в мъжко хоро в ледените води на река Тунджа...
В "България днес" на 7 януари ви срещаме доайена на българската общност в..