В Деня на Ботев и на загиналите за свободата на България ви отвеждаме в неговият дом в Калофер, превърнал се в музей преди 75 години. Историята на къщата е интересна, а тя е част от музеен комплекс, обявен за паметник на културата, разказа пред Радио България директорът на музея Ася Николова. Проучвания на живописеца проф. Харалампи Тачев установяват, че къщите, в които е живяло семейството на Ботев са две, допълва тя:
На 2 юни 1926 година, когато в Калофер е отбелязана 50-ата годишнина от гибелта на поета-революционер, е открита т. нар. „Ботева градина“. Тя е създадена в дворното място, подарено на жителите на града за вечни времена от брата на Христо Ботев, ген. Кирил Ботев. Желанието на генерала било да се оформи красив парк, в който да се издигне паметник на неговия брат. Тогава е поставена и първата плоча, извън сегашния мемориален комплекс, на която са написани датата на раждането и смъртта на поета (6 януари 1848 г.-2 юни 1876 г.). По този начин се поставя начало на изграждането на музейния комплекс.
Свободолюбивият дух, пламенното отстояване на правдата и жертвоготовността бележат живота не само на Христо Ботев, но и на неговия брат. Генерал Кирил Ботев е участник в три войни – Сръбско-българската и двете Балкански войни и целият му живот, преди и след Освобождението на България, е посветен на каузата да брани род и родина.
Учи в Калофер, учителства известно време в село Голямо Белово – разказва Ася Николова. В периода, в който заедно с другия брат на Ботев – Стефан и баба Иванка емигрират в Румъния, Кирил Ботев също учителства. Той участва и в четата на Христо Ботев. Преди сражението при Милин камък Кирил Ботев се загубва заедно с още двама четници и това го спасява, за да не се включи в битката, в която загива поетът. След това прави опит да се върне в Румъния, но е заловен и осъден. Тъй като по това време е малолетен, присъдата му е 15 години строг тъмничен затвор. След Освобождението Кирил се записва във военното училище и се посвещава на военната кариера.
Личности като Христо Ботев и неговият брат, ген. Кирил Ботев, са вдъхновяващ пример за младите хора днес. И макар често да възприемаме свободата за даденост, е добре да си даваме сметка за нейната стойност и жертвите, направени от нашите предци. Свободата дава възможности, но и много задължава – казва Ася Николова. – Всеки от нас трябва внимателно да прецени докъде се простира свободата и откъде започва свободията, която Ботев никак не е обичал. Ако по-често препрочитаме онова, което ни е завещал в своята публицистика и писма, там ще открием нашето съвремие.
Снимки: muzeibotev.com"Десет велики българолюбци" е оазис и място за вдъхновение. С тези думи вицепрезидентът Илияна Йотова описа новата книга на журналиста Милена Димитрова, чиято премиера събра във вторник вечер в Национа лната библиотека "Св. св. Кирил и Методий"..
През 2007 г., на 11 юни президентът на САЩ Джордж Буш-младши е на посещение в София. По решение на тогавашния протокол пресконференцията, която дава за медиите се провежда сред експонатите на Националния археологически музей. Официалният обяд за госта..
Православната ни църква почита днес, 11 ноември (по стар стил 24.11.), паметта на свети Мина. В България той е един от най-обичаните светци, който най-бързо помага на вярващите, отправили искрена молитва към него. Иконата на св. Мина в..
Тази година празникът Рождество Христово за Българската източноправославна епархия в Съединените щати, Канада и Австралия е особено вълнуващ! Сбъднаха..
Пред прага на светлото Рождество Христово – Бъдни вечер, Негово Светейшество патриарх Даниил Български и митрополит Софийски отправи своето обръщение..
На залез слънце от 25 декември еврейската общност започва да празнува Ханука. Началото на празника е на 25-ия ден от еврейския месец кислев и според..