Българските овощари и градинари са в тежка пазарна ситуация. Според сдруженията на фермерите в бранша до 80% от продаваните в страната плодове и зеленчуци са внос от ЕС и съседни държави. Пред Радио България ресорният зам.-министър от Министерството на земеделието и храните /МЗГХ/ Чавдар Маринов обобщи проблемите в три точки. Българските производители се нуждаят първо- от пазар, второ- от адекватно подпомагане и трето- от защита срещу нелоялна конкуренция.
Много е важна и ролята на търговските вериги. Вече организирахме 2 срещи с всички големи търговски вериги у нас с апел да подкрепят българските производители. Умолявам всички потребители на плодове и зеленчуци да купуват и да търсят родно производство, както в редица страни членки на ЕС се практикува. Нашите сортове са изключително характерни с традиционни вкусове и би следвало да се предпочитат, защото са много по-качествени. Това е период, в който ние сами трябва да защитим нашето производство.
На въпроса дали субсидиите, получавани от българските производители са достатъчни, за да бъдат конкурентни на вносните земеделски продукти, отговорът бе лаконичен – „средствата никога не са достатъчни“.
Има неравноправие по отношение получаването на субсидии в старите страни членки и новите, казва зам.-министърът на земеделието Чавдар Маринов. България и новите страни членки настояват за поетапно изравняване на тези субсидии. Но не всичко опира до субсидиите. Браншовите организации настояват за обратно начисляване на ДДС при плодовете и зеленчуците. Инициативата се подкрепя от МЗХГ и Министерството на финансите. Подобен механизъм от години е въведен при зърнените култури. Националната агенция по приходите го определя като позитивен, защото е повишил събраните данъци, а производителите излизат на светло и не крият обороти. Видимо има търговци, които нерегламентирано внасят плодове и зеленчуци. Давам пример с килограм домати по 6-7 евроцента, картофи 5 евроцента. В момента сме подели инициатива за създаване на база данни за регистрация на търговците. Всичко това трябва да е в строг мониторинг и контрол, за да знаем какво консумираме и от кои страни идва. Платени ли са данъчни налози, съответно ДДС.
Кога ще могат да бъдат предоговорени европейските субсидии, които са определени още преди присъединяването на България към ЕС?
В момента тече дебат за следващия програмен период, уточнява Чавдар Маринов. Сега е моментът и призовавам всички земеделци и браншови организации да участват активно в подготовката на тези документи, по които ще бъдат определени направленията за подпомагане. Тук е мястото всеки бранш да заяви своята позиция аргументирано с числа, за да се разработят програмните документи за следващия 5 годишен период. Искам да ви уверя, че България твърдо поддържа запазването, дори увеличаването на част от подпомагането. Общата стойност за плодовете и зеленчуците е около 40 млн. евро за обвързаното подпомагане. Никоя друга страна членка по тази схема не предоставя толкова високо подпомагане. Но се връщам на вашия въпрос – дали са достатъчни тези субсидии, и отново повтарям- те никога няма да са достатъчни, докато няма общо изравняване на нивата. Европейският пазар не е толкова голям. Нашите производители трябва да се конкурират с производителите от ЕС, чието производство е по-конкурентноспособно не само заради по-високите субсидии, но и заради натрупаните производствени мощности. Тяхната себестойност е по-ниска от българската. Затова призовавам земеделските производители да направят всичко възможно да участват по мерките в програмите за развитие на селските райони, за да закупят техника, да въведат иновации и да станат конкурентноспособни на своите колеги от ЕС.
"Ограничено е правото на децата на образование и правото на възрастните на достъп до работното място". Това пише в позиция на Съюза на ръководителите в системата на народната просвета в България по повод продължаващата трети ден ефективна стачка на..
Стилияна Николова спечели златен медал на топка, а Дара Стоянова се окичи със сребърен на обръч на Европейската купа по художествена гимнастика, която се провежда в Бургас. При първото си излизане на килима и двете ни гимнастички допуснаха грешки..
Изложба на тема "Храни и пития на българите от ориенталската трапеза до столовата" ще бъде представена днес от 17,00 ч. в изложбена зала "Архиви" на столичната ул. "Московска" № 5, в Държавна агенция "Архиви". Тя ни разказва историята на храните и..
Една азбука, едно послание към Европа и много хипотези – глаголицата е ключ към нашето наследство и национална идентичност. По повод 1170-годишнината от..
Трети пореден ден София ще остане без наземен транспорт, съобщи на фейсбук страницата си Центърът за градска мобилност. След няколкочасова среща със..
Служители на ТЕЦ "Марица изток 2", членуващи в КНСБ и КТ "Подкрепа", излязоха на мълчалив протест в знак на солидарност със служителите на Българското..