Столицата на България става все по-привлекателна за туристи с различни интереси и потребности, а амбицията на местната управа е да превърне вековното културно-историческо наследство, разнообразните природни ресурси, богатия културен живот и множеството обекти за целогодишен бизнес в търсен и конкурентен туристически продукт. Това показва докладът „Туризъм и въздушен транспорт в София”, изготвен от Столичната общинска агенция за приватизация и инвестиции (СОАПИ).
От 2010 година насам се наблюдава стабилен ръст на туристите в София, особено забележим в периода 2016-2017 г., показват изследванията. За осем години броят на реализираните нощувки е нараснал повече от 2 пъти (от 1 120 755 през 2010 г. –на 2 488 490 през 2018 г.), като 2/3 от тях са се реализирали от чужденци.
Добрата транспортна свързаност води повече туристи в административния център на България – категоричен е Владимир Данаилов, главен изпълнителен директор на СОАПИ. Той коментира и доколко е реалистично второто място, което заема София в класация на една от водещите глобални платежни мрежи.
София, ако се позовем на доклада, става все по-разпознаваема туристическа дестинация, както сред европейските столици и големите европейски градове, така и сред столиците в региона. Един от факторите е все по-добрата свързаност – само за последните 4 години имаме 50 нови дестинации, които свързват с въздушен транспорт София с различни градове по света. България и София се възприемат като едни от най-сигурните места за туристи. Имаме и богат културен календар, над 30 големи международни събития годишно. Икономическото развитие също е фактор, допринасящ за по-интензивния поток. Така че, абсолютно заслужено е мястото, което София заема в класацията на платежната мрежа. След нея са градове като Лисабон и Париж, което показва, че се представяме много добре. Около 40% е делът на ваканционния туризъм, 40% – на бизнес туризма и около 16% – на конгресния.
Най-дълго в българската столица се задържат туристите от Италия, Испания, Израел и Великобритания – средно 2,2 дни, показва още докладът на СОАПИ, като средно на един турист в София се пада престой от 1,8 дни. За сравнение, средният престой общо за страната е 3,4 дни. Столичната управа и туристическата индустрия трябва да работят за задържане на туристите по-дълго време, категоричен е Владимир Данаилов.
От държавите с най-много туристи в София се отличават Италия, Германия, Израел, Гърция, Великобритания. Има и много голяма италианска общност в София, което обяснява и първата позиция на италианците – допълва Данаилов.– Средният приход от една нощувка през 2018 година е 87 лева, а средният приход от един турист в столицата – 151 лева. Средната цена на нощувка в хотелите с четири звезди е около 86 евро, а тази в петзвездния сегмент – 114 евро. Очаква се до 2021 година градът да разполага с още пет нови петзвездни хотела, а това със сигурност ще предизвиква и увеличение на цените на нощувките, което пък е добре за местния бизнес.
Влияние за повишаване на интереса към София оказва и подобряването на инфраструктурата в града, казва Владимир Данаилов и прогнозира, че популярността на българската столица като туристическа дестинация ще расте, а до две години тя ще се превърне и в много по-силна дестинация за конгресен туризъм.
След дългогодишна разруха, един от емблематичните мостове, строени от майстора зидар Кольо Фичето, е готов отново да посреща туристи. Беленският мост е построен над река Янтра през 1865 - 1867 г. по нареждане на валията на Дунавския..
От това лято посетителите на Враца могат да опознаят планинското градче чрез напълно безплатните обиколки с гидове по модел на подобни турове, които се предлагат в големите европейски градове. Идеята е гостът, който за пръв път посещава северозападния..
С 30-40 % се е увеличило предлагането на ваканционни имоти в България през последните три години. Към момента техният брой надвишава 20 хиляди. Все повече клиенти предпочитат да си наемат апартамент или дори цяла къща през ваканцията си в България..
"Родопската гъсеница" – така наричат влака, който пълзи по склоновете на Родопите по маршрута Димитровград – Хасково – Кърджали – село Подкова. И не,..