Седемдесет и четири на сто от пловдивчани са посетили поне едно културно събитие в родния си град през настоящата година благодарение на инициативата „Пловдив – европейска столица на културата”, стана ясно на международната среща „Поглед назад с мисъл напред”, организирана от фондация „Пловдив 2019” и Гьоте институт. На нея представители на европейски културни центрове като Пловдив, Матера и Ливърпул дадоха много добра оценка за българското представяне в този мащабен европейски проект. Според мониторинговия доклад всеки трети пловдивчанин е засилил чувството си за принадлежност към Европа вледствие на титлата „Европейска столица на културата”. Жителите на Пловдив асоциират специалната за тях година с популяризирането на родния им град, с увеличаването на броя на туристите и с повече приходи от пътувания, инвестиции, ремонти и благоустрояване. Кметът Здравко Димитров пък заяви, че община Пловдив ще продължи да развива града като културна столица и ще подкрепя устойчивите творчески проекти.
Каква би била мотивацията във време на политически кризи, войни, мигрантски натиск и неясно бъдеще, да мечтаеш за единен Европейски университет за кино и медии? Една образована и културна нация е много по-трудно манипулируема и по-устойчива на..
През последните години сътрудничеството между българското и албанското кино се засилва. Албанските продукции все повече намират място на български фестивали и обратното. Това показва нарастващото артистично взаимодействие между двете страни, което носи..
"Ако България ми беше разказана" – под това заглавие в Париж започва новата инициатива на Българския културен институт във френската столица в партньорство със Синематеката за документално кино към Обществената библиотека (Bpi) на Центъра "Жорж..