Слушайте!
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Работодатели и синдикати заедно срещу американските ТЕЦ

Снимка: БГНЕС

Наскоро премиерът Бойко Борисов заяви, че никак не е розово бъдещето за въглищните централи, особено сега, когато ЕК приема плана за "Зелена Европа". Публикувана преди три дни обща позиция на работодатели и синдикати по въпроси на енергетиката потвърждава това. В частност по  отношение на така наречените две „американски“ топлоелектрически централи в Марица Изток наблюдаваме рядко срещано единомислие и единодействие между синдикати и работодатели. Централите са построени преди 20-на години от американски инвеститори и работят на базата на дългосрочни договори с държавата, използвайки нискокачествени български лигнитни въглища. Мощността им е около 1500 мегавата и осигуряват около 20% от консумираното в страната електричество. В отворено писмо обаче организациите на капитала и наемния труд настояват въпросните договори да бъдат прекратени, защото по силата им „американците“ получавали непозволена държавна помощ, благодарение на която генерират за сметка на потребителите огромни печалби и изкривяват пазара на електроенергия в страната.

Такива обвинения бяха нееднократно отправяни и в миналото, но сега съвпадат с посещение на американски енергийни експерти в България, уговорено на неотдавнашната среща във Вашингтон на премиера Бойко Борисов и американския президент Доналд Тръмп.

Когато става дума за цени на електроенергията, българите са много чувствителни и критични. Да не забравяме, че първото правителство на сегашния български премиер Бойко Борисов падна през 2013 г. точно заради спонтанните масови демонстрации срещу монополно високите цени на тока.

Сега автори на откритото писмо срещу „американските“ централи са влиятелните и авторитетните Асоциация на индустриалния капитал в България, Българска търговско-промишлена палата, Конфедерация на работодателите и индустриалците в България и Конфедерация на независимите синдикати в България. Работодателите от Българската стопанска камара и наемните работници на Конфедерацията на труда „Подкрепа“ остават настрана от новата вълна напрежение, но и без тях влиянието на другите организации е достатъчно, за да принуди властите да вземат мерки.

Според протестиращите, в противоречие с правото на ЕС, по силата на дългосрочните договори, инвеститорите в "AES – 3С Марица изток 1" и "Contour Global Марица изток 3" ще получат само в периода от 01.07.2019 г. до 30.06.2020 г. държавна помощ от 350 млн. евро, без необходимото в такива случаи одобрение от ЕК. Властите отдавна твърдят, че имат план за решаване на казуса с оспорваните централи, но каква ще е съдбата им още не е много ясно. Че засега няма да ги спират изглежда сигурно, защото липсват заместващи мощности. Но също изглежда сигурно, че има заплаха за тяхното съществуване и намеренията на ЕС в това отношение не подлежат на съмнение, отлагане или отмяна. Тази перспектива обаче засега остава далечна и както българските компетентни власти, така и собствениците на „американските“ ТЕЦ-ове имат време да се разберат като истински партньори и всеки да получи каквото му се полага.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Още от категорията

Авангардни сортове череши показват на Празника на черешата в Кюстендил

С приготвянето на 1500 сладоледа с черешов сироп тази вечер на площад "Велбъжд" в Кюстендил започва Празникът на черешата. Програмата ще продължи три дни, предаде кореспондентът на БНР в града Кирил Фалин. Специално за събитието, което по..

публикувано на 28.06.24 в 16:45

2500 дка със земеделски култури са унищожени от градушката в Благоевградско

Министерството на земеделието планира да разшири противоградовата защита на земеделските площи с нови 24 ракетни площадки, като работата  стартира още тази година. Това каза министърът на земеделието Георги Тахов в Гърмен на среща със земеделски..

публикувано на 28.06.24 в 14:40

Лекторатите по българистика имат важна роля за "запалване" на интереса към България по света

Над 30 българисти от единайсет страни се събраха на двудневен форум в София и Пловдив, посветен на кирилицата, за да представят последните си достижения в изследването на Кирило-Методиевото дело и да напомнят, че българската средновековна култура е..

публикувано на 28.06.24 в 11:30